Kraftig solstorm rammer Jorden

En voldsom solstorm forventes at ramme Jorden i de kommende døgn. Det kan forstyrre den globale kommunikation.

Artikel top billede

En af de kraftigste solstorme i de sidste fem år forventes at ramme Jorden natten mellem torsdag og fredag. Det melder DMI, som også kan fortælle at solpletten efter det massive udbrud er så stor, at den kan ses med det blotte øje. Området på solen er ligeså bredt som otte jordkloder.

Heftige udbrud på Solen kan forstyrre den globale elektroniske kommunikation og afbryde strømforsyningen i store områder. DMI fortæller at strålingen fra udbruddet allerede har lammet vigtige målinger fra overvågnings-satellitten ACE, der netop skal holde øje med solvinden.

Det kan ikke udelukkes, at andre satellitter også har problemer med bombardementet af protoner.

Et meget voldsomt soludbrud som dette kan skabe forstyrrelser i Jordens magnetfelt - en såkaldt geomagnetisk storm. Det skete blandt andet i 1859, hvor telegrafstationer brød i brand. I 1989 udløste en solstorm en større strømafbrydelse i Canada. Voldsomme forstyrrelser i Jordens magnetfelt pga. stormen havde skabt kraftige strømme i elledninger, der fik transformerstationer til at smelte sammen.
 
Solstormene producerer heftige udladninger af protoner, der når frem til Jorden i løbet af 15 minutter. Protonerne kan være skadelige for astronauter og flypassagerer, og de kan smadre satellitter i kredsløb om Jorden.
 
Solen er en boble af varmt gas, der bevæger sig meget hurtigt. Den indeholder en kolossal mængde oplagret energi, ligesom en elastik, der strækkes ud. Nogle gange slipper energien ud i voldsomme udbrud, der svarer til, at mange millioner atombomber går af på samme tid. Det kan sammenlignes med, at elastikken strækkes så meget, at den springer.
 
Foruden protonerne udsendes også en sky af partikler, der bevæger sig noget langsommere og tager flere dage om at nå frem til Jorden. Partiklerne kan føre til kraftige magnetiske forstyrrelser i den øvre del af atmosfæren, hvor der kan løbe elektriske strømme på flere millioner ampère.
 
Solens aktivitet svinger op og ned med en gennemsnitlig periode på ca. 11 år. Den nuværende cyklus forventes at toppe i 2013.

Solstorme kan også være til fare for astronauter og der er risiko for at internationale flyvninger over polarområderne må omdirigeres.

Fronten af stormen rammer den kommende nat, oplyser DMI, men den fulde magnetiske storm ventes først natten mellem fredag og lørdag. Her skulle der også være gode chancer for at observere nordlys over Danmark.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S