Internet-ormen Duqu er et mysterium

En del af koden til den Stuxnet-lignende internet-orm Duqu er skrevet i et hidtil ukendt programmeringssprog.

Artikel top billede

Det ser ud til at udviklerne bag internet-ormen Duqu er gået meget langt for at beskytte deres program mod at blive opdaget. Ifølge russiske Kaspersky Lab har man anvendt et ukendt programmeringssprog til at skrive dele af koden. Det skulle gøre det særlig svært at opdage ormen.

Duqu blev opdaget sidste efterår og den blev hurtigt sammenlignet med Stuxnet, der sandsynligvis er skrevet for at ramme iranske atomanlæg. Det menes at USA eller Israel står bag Stuxnet, men det er aldrig blevet bevist.

Symantec vurderede i oktober sidste år, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de samme programmører. Det er i hvert fald sikkert, at Duqu indeholder kode fra Stuxnet, og den er også skrevet for at ramme industrianlæg.

I modsætning til Stuxnet er den nyere Duqu dog ikke skrevet for at sabotere anlæg, men kun for at samle informationer. Programmet er meget lille og den bliver derfor også betegnet som en lillebror til Stuxnet.

"Det ser ud til, at dele af Duqu er skrevet i et programmeringssprog der er udviklet specielt til dette formål. Der er tale om et objektorienteret sprog," siger Vitali Kamljuk, analytiker hos Kaspersky Lab, til nyhedsbureauet dpa.

Kaspersky Lab søger nu efter hjælp til at få identificeret programmeringssproget. Flere informationer om det mystiske sprog findes i sikkerhedsfirmaets blog.

Digitaliseringsstyrelsen

It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS