Mangel på folk kan true vækst i Datacompagniet

Ifølge direktør Jesper Deleuran er mangel på sælgere og konsulenter det eneste, der kan stikke en kæp i hjulet for fortsat vækst.

Artikel top billede

Infrastruktur- og servicesforhandleren Datacompagniet afleverer endnu et pænt regnskab med et overskud på lige godt en million kroner før skat. Omsætningen er ikke oplyst.

Resultatet danner ifølge direktør og medejer Jesper Deleuran et godt udgangspunkt for yderligere vækst i forretningen, som de senere år har transformeret sig fra traditionelt salg af hardware og software til også at omfatte services og konsulentydelser. Men forudsætningen for vækst er dog en udvidelse af medarbejderstaben, fortæller Jesper Deleuran.

"Målet for i år er, at vi minimum når det samme resultat som i 2011. Jeg er lidt konservativ, fordi det afhænger af, om vi får de rigtige folk ansat. Udfordringen er, at vi skal vækste på medarbejdersiden, hvor vi mangler salgsfolk og konsulenter til at udvikle de projekter, som vi kan støve op. Men jeg ser meget gerne, at vi er mandet op til mindst 16 ansatte ved udgangen af i år," siger han.

Datacompagniet købte i november sidste år hosting- og servicedelen ud af ITgration, hvilket ifølge Jesper Deleuran har vist sig at passe rigtig godt ind i det eksisterende servicekoncept, hvor kunderne på abonnementbasis får en tilpasset og skalerbar løsning på deres it-drift.

"Det har fungeret så godt, at nogle kunder var lidt skeptiske, fordi vores tilbud lød næsten for godt til at være sandt," siger Jesper Deleuran, som af samme grund har oprustet marketing og kommunikation for at fastholde kundernes tillid og loyalitet.

På produktsiden baserer Datacompagniet sig på en kerne af Microsoft, HP, Citrix og VMware. På kundesiden retter man sig mod SMB-virksomheder.

"Vores koncept rammer perfekt ind i segmentet fra 5 til 50 brugere. Grundet vores historik har vi både større koncerner og enkeltmandsvirksomheder i vores portefølje," siger Jesper Deleuran.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect