Multimedieskatten smadrer Flexpays regnskab

Folketingets slingrekrus om multimedieskatten fik kunderne til at flygte fra lønpakker.

Artikel top billede

De skiftende politiske vinde på Christiansborg har gjort markedet for pc-ordninger og andre personalegoder til et farligt sted at befinde sig. Det er en sandhed, der slår igennem i det seneste regnskab fra flex benefit-forhandleren Flexpay, som i 2011 måtte indkassere sit første underskud før skat, som endte på 1,8 millioner kroner.

Tidligere i år afskaffede den nye regering den omdiskuterede multimedieskat, som blev indført af VK-regeringen i forbindelse med den mini-skattereform, som trådte i kraft ved nytår 2010. Ifølge Leif Andreasen har den politiske slingrekrus i Folketinget i flere omgange sendt markedet for pc-ordninger i dybfryseren.

"Usikkerheden om multimedieskatten betød, at vi sidste år mistede en del af fodfæstet på markedet for hjemmepc-ordninger. Det vil du formentlig også kunne se hos andre alle andre der er inde på det her marked," siger direktør Leif Andreasen, og peger på teleudbydere, distributører som Also Actebis, Tech Data, forhandleren Atea og Apple som aktører, der mærker effekterne af politikernes slingrekurs.

Han fortæller, at Flexpay tilbage i 2008 nåede en omsætning på 72 millioner kroner. Men da politikerne året efter begyndte at tale om den nye multimedieskat faldt omsætningen til 21 millioner. I mulitimedieskattens første år, 2010, nåede man op på 28 millioner, som så faldt til 22 millioner, da den daværende opposition varslede, at man ville afskaffe multimedieskatten, når man kom til magten.

"De nuværende regler betyder, at de pc'er, der er interessante for flexbenefit-pakker typisk vil koste 5-6000 kroner, hvor man tidligere så ordninger der både omfattede større maskiner, men også printere og skærme," siger Leif Andreasen.

Den seneste bølgegang på hjemmepc-markedet har tvunget Flexpay til at fyre tre ansatte, så man nu er nede på seks ansatte. Men Leif Andreasen er dog fortsat klar til at kæmpe for sin forretning.

"Der er ikke så meget at gøre ved det andet end at finde nogle andre løsninger, som eksempelvis arbejdsstationer og erhvervsteleløsninger, hvor medarbejderen selv betaler en del af udgiften. Men der skal sælges en del flere maskiner, hvis vi skal opveje den forretning, som vi har mistet. Men jeg kan ikke udelukke, at vi bliver nødt til at reducere yderligere. Det er ren matematik, når man skal tilpasse sig markedet," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,