Multimedieskatten smadrer Flexpays regnskab

Folketingets slingrekrus om multimedieskatten fik kunderne til at flygte fra lønpakker.

Artikel top billede

De skiftende politiske vinde på Christiansborg har gjort markedet for pc-ordninger og andre personalegoder til et farligt sted at befinde sig. Det er en sandhed, der slår igennem i det seneste regnskab fra flex benefit-forhandleren Flexpay, som i 2011 måtte indkassere sit første underskud før skat, som endte på 1,8 millioner kroner.

Tidligere i år afskaffede den nye regering den omdiskuterede multimedieskat, som blev indført af VK-regeringen i forbindelse med den mini-skattereform, som trådte i kraft ved nytår 2010. Ifølge Leif Andreasen har den politiske slingrekrus i Folketinget i flere omgange sendt markedet for pc-ordninger i dybfryseren.

"Usikkerheden om multimedieskatten betød, at vi sidste år mistede en del af fodfæstet på markedet for hjemmepc-ordninger. Det vil du formentlig også kunne se hos andre alle andre der er inde på det her marked," siger direktør Leif Andreasen, og peger på teleudbydere, distributører som Also Actebis, Tech Data, forhandleren Atea og Apple som aktører, der mærker effekterne af politikernes slingrekurs.

Han fortæller, at Flexpay tilbage i 2008 nåede en omsætning på 72 millioner kroner. Men da politikerne året efter begyndte at tale om den nye multimedieskat faldt omsætningen til 21 millioner. I mulitimedieskattens første år, 2010, nåede man op på 28 millioner, som så faldt til 22 millioner, da den daværende opposition varslede, at man ville afskaffe multimedieskatten, når man kom til magten.

"De nuværende regler betyder, at de pc'er, der er interessante for flexbenefit-pakker typisk vil koste 5-6000 kroner, hvor man tidligere så ordninger der både omfattede større maskiner, men også printere og skærme," siger Leif Andreasen.

Den seneste bølgegang på hjemmepc-markedet har tvunget Flexpay til at fyre tre ansatte, så man nu er nede på seks ansatte. Men Leif Andreasen er dog fortsat klar til at kæmpe for sin forretning.

"Der er ikke så meget at gøre ved det andet end at finde nogle andre løsninger, som eksempelvis arbejdsstationer og erhvervsteleløsninger, hvor medarbejderen selv betaler en del af udgiften. Men der skal sælges en del flere maskiner, hvis vi skal opveje den forretning, som vi har mistet. Men jeg kan ikke udelukke, at vi bliver nødt til at reducere yderligere. Det er ren matematik, når man skal tilpasse sig markedet," siger han.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S