Håndbevægelser styrer fremtids-telefon

Den kinesiske telegigant Huawei har sat sig for at revolutionere smartphone-markedet. Omvæltningerne skal gennemføres ved hjælp af håndbevægelser og touch-fri telefoner.

Artikel top billede

Huawei Technologies vil producere touchfri smartphones og udvikle billigere cloud-storage. Med det formål øger selskabet sine investeringer i forskning og udvikling for at skabe såkaldt "disruptive" teknologi, der vil ændre markedslandskabet.

"Vi fokuserer på disruptive teknologi og tager interessante ideer og gør dem spændende," siger John Roese, der er general manager for Huaweis center for forskning og udvikling i Nordamerika.

 
Det kinesiske selskab er bedst kendt som leverandør af udstyr til telebranchen. Men Huawei har udvidet ambitiøst på både forbruger- og erhvervssiden af it-markedet med det sigte at levere produkter med Huawei som varemærke såsom smartphones og tablets samt servere og løsninger inden for cloud computing.

 

Sidste år investerede selskabet 21,1 milliarder kroner i forskning og udvikling, hvilket resulterede i ansættelsen af 11.000 nye medarbejdere til dets indsats på området. I år forventes Huaweis investering i forskning og udvikling at stige med 20 procent til omkring 25,3 milliarder kroner.

 

Roese, som udtalte sig til journalister i fredags, er chef for 1.000 medarbejdere inden for forskning og udvikling i Nordamerika og tidligere teknologidirektør for Nortel. Et eksempel på en af de teknologier, som selskabet arbejder på, er touchfri smartphones, hvor brugeren i stedet gør tegn i luften med hænderne, som telefonen aflæser.

"Du har kun fem fingre..." 

"Hvad hvis man bruger kameraet på en tablet eller smartphone til at aflæse brugerens håndbevægelser," siger han. "Forestil dig at i stedet for at styre en smartphone med touch, så kan interaktionen faktisk foregå i tre dimensioner."

 

På de aktuelle smartphones og tablets med touchskærme kan man bruge adskillige fingre på skærmen samtidigt. Men brugerne har kun fem fingre på hver hånd, hvilket begrænser antallet af kommandoer, der kan gives, siger Roese. Håndbevægelser ville derimod gøre det lettere for brugerne at bringe skærmobjekter frem og tilbage mellem lagene eller rotere dem i den grafiske brugergrænseflade, forklarer han.

 

Andre selskabet tilbyder allerede produkter, der anvender bevægelses-baserede inputmetoder. Microsoft bruger for eksempel bevægelsessensorer til brugergrænsefladen i Kinect til Xbox 360. Og i sidste måned annoncerede Sony den Android-baserede smartphone Xperia sola, som kan aflæse fingerbevægelser op til to centimeter over skærmen.

 

Kraftig grafik-processor

Huawei regner med, at selskabets egne touchfri smartphones vil bruge en kraftig grafikprocessor og to kameraer foran til at aflæse brugerens håndbevægelser, fortæller Roese. Denne teknologi vil ifølge Roese blive introduceret gradvist og selskabet vil starte med små funktioner sandsynligvis på tablets.

 

Sidste år solgte Huawei 20 millioner smartphones. Selskabets mål for i år er dog at sælge 60 millioner enheder.

CERN-samarbejde kan give super-billig storage


Huawei sigter desuden efter at reducere prisen for cloud-storage. Selskabet er gået i partnerskab med det europæiske center for forskning i partikelfysik, CERN, om at udvikle nye storage-teknikker.

 

I kraft af dette partnerskab anvendes Huaweis system til cloud-storage til at behandle og lagre 15.360 terabyte data fra CERN hvert år. Roese regner med, at denne forskning vil revolutionere storage-arkitekturen.

 

"Hvis det lykkes, hvilket jeg tror, det gør, så kan det bogstaveligt talt reducere prisen for storage til under en tiendedel," fortæller han.

Storage-leverandørerne vil ifølge Roese kunne lave ubegrænset backup, mens det kun vil koste brugerne noget, når de har brug for at gendanne data, og det vil stadig give økonomisk mening for leverandørerne.

 

"Af alle vores projekter, og der er mange gode projekter, så har det her størst potentiale for at påvirke markedet markant," siger han.

 

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S