Derfor vil Danmark ikke fortælle site-ejere om DNS-blokeringer

Når udenlandske hjemmesider bliver blokeret for danskere, skal de udenlandske ejere ikke informeres. Forkert beslutning, mener Clement Salung Petersen.

Artikel top billede

Retsplejerådets nye betænkning er mangelfuld, når det gælder brugen af forbud til at blokere hjemmesider på internettet, mener jura-ekspert Clement Salung Petersen.

Det er netop Clement Salung Petersen, som tidligere har påpeget huller i den danske praksis vedrørende DNS-blokeringer, hvor de blokerede hjemmesider risikerer aldrig at få at vide, at de er ved at blive blokeret i Danmark, således at hjemmesideejeren kan varetage sine interesser. Den retstilstand vil Retsplejerådet ikke ændre på, skrev ComON i torsdags.
"Disse sager angår reelt hjemmesidernes lovlighed, men anlægges formelt mod internetudbyderen. Efter min opfattelse følger det af almindelige retsprincipper, at hjemmesideejeren bør underrettes om sagen, så vedkommende kan varetage sine interesser. Det kan således få indgribende betydning for en hjemmesideejer, hvis der sker en uretmæssig blokering af dennes hjemmeside," siger lektor Clement Salung Petersen til ComON.

Han fremhæver, at dette spørgsmål også har tiltrukket sig opmærksomhed i en række andre lande:

"I en række af de lande, som vi normalt sammenligner os med, har man erkendt, at blokering af indhold på internettet stiller krav om særlige regler. Det gælder bl.a. England, hvor man har indført regler, som sikrer en ordentlig behandling af disse sager om blokering af internetindhold, og Norge, hvor der er nye regler på vej herom."

Retsplejerådet har alene set på retsplejeloven

Retsplejerådets nye betænkning vedrører retsplejelovens regler om forbud, og jura-lektoren har en fornemmelse for, hvorfor Retsplejerådet ikke har behandlet spørgsmålet om blokering af hjemmesider mere indgående:

"Retsplejerådet har haft til opgave at se nærmere på retsplejelovens regler om forbud, som gælder i en lang række forskellige typer af sager. Hovedopgaven har været at foreslå en reform af disse regler, som vil få stor betydning i en lang række sager om især håndhævelse af ophavsrettigheder, patenter, varemærker og lign. I lyset heraf kan man godt forstå, at de relativt få sager om blokering af hjemmesider ikke har kunnet tiltrække sig nogen større opmærksomhed. Man kan også argumentere for, at adgangen til at blokere for hjemmesider slet ikke skal reguleres i retsplejeloven men f.eks. i ophavsretsloven, lægemiddellovgivningen osv.," siger Clement Salung Petersen.

Det er jura-lektoren imidlertid ikke enig i:

"Da der i dag er mulighed for blokering af hjemmesider inden for en lang række områder, er det min opfattelse, at spørgsmålet med fordel kan reguleres i retsplejeloven. På denne måde kan man indføre ét sæt regler, som sikrer en ordentlig behandling af alle disse sager om blokering af internetindhold, uanset om grundlaget er ophavsrettigheder, lægemiddellovgivningen eller spilloven. Derfor er det ærgerligt, at Retsplejerådet har valgt ikke at foretage nogen fyldestgørende behandling af dette spørgsmål," siger Clement Salung Petersen.

Viagra giver ikke folkestorm

Retsplejerådet afviser blandt andet en oplysningspligt til de blokerede hjemmesider, fordi rådet formoder, at et teleselskab, der bliver pålagt en blokering af et udenlandsk site, typisk selv vil tage kontakt til den blokerede hjemmeside. Men det har langt fra været tilfældet i de konkrete sager. Teleselskaberne ønsker ikke at påtage sig det arbejde.

"Der har indtil videre kun været få af disse sager, og de har hovedsagligt vedrørt klart ulovlige hjemmesider. Det er klart, at hvis man pludselig ønsker at blokere for Facebook, YouTube eller eBay, så vil det få en helt anden opmærksomhed. Det udløser ikke en folkestorm, at man ikke længere kan købe viagrapiller fra en bestemt udenlandsk hjemmeside på internettet," siger Clement Salung Petersen.

Trods den mangelfulde behandling af spørgsmålet om blokering af hjemmesider er jura-lektoren fra Københavns Universitet i store træk tilfreds med anbefalingerne i den nye betænkning fra Retsplejerådet, som vil føre til en omfattende reform af reglerne om forbud i Danmark.

Retsplejerådets betænkning skal nu sendes i høring, før anbefalingerne - med eventuelle rettelser - kan ophøjes til lov.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job