Så mange pirat-links sletter Google hver måned

Nu fortæller Google for første gang, hvor mange anmodninger om sletning af piratkopieret materiale selskabet modtager.

Artikel top billede

Hver måned modtager Google i gennemsnit 1,2 millioner forespørgsler om sletning af copyright-beskyttet indhold. Det fortæller søgegiganten i en blog. Google har nu udvidet sin halvårlige Transparency Report. Nu fortæller den ikke kun om antallet af henvendelser fra myndigheder verden over, som kræver at få websider spærret, men afslører også antallet af copyright-krænkelser, hvor Google bliver bedt om at reagere.

I hele 2009 modtog Google kun 1,2 mio. anmodninger om sletning af links til piratkopier - så antallet er altså mangedoblet på få år. Google-advokat Fred von Lohmann forklarer det med, at man nu har bedre værktøjer til at afsløre copyright-krænkelser.

"Kampen mod online-pirateri er meget vigtig. Vi ønsker ikke, at vores søgeresultater skal lede folk til steder, hvor ophavsretten bliver krænket," skriver advokaten.

I gennemsnit tager det 11 timer at behandle en henvendelse, inden det pågældende link bliver fjernet fra søgemaskinen, fortæller Google. Hvis anmodningen kommer fra en kendt organisation, der har status som en "troværdig partner", går der kun syv timer i gennemsnit. Google fortæller også, at 97 pct. af alle anmodninger om sletning af materiale og links bliver imødekommet.

denne side kan man se de virksomheder og organisationer, der har sendt flest anmodninger. Her ligger Microsoft klart i spidsen. Softwaregiganten har anmodet om at få slettet 543.000 links alene i den sidste måned. Herefter kommer forbundet for den britiske musikindustri med 162.000 links og NBC Universal med 145.000.

De fem mest aktive "pirat" domæner er filestube.com, torrentz.eu, 4shared.com, zippyshare.com og kat.ph.

Tallene i rapporten kan dog være misvisende. Tyskland ligger eksempelvis i spidsen blandt de lande, hvor myndighederne sender flest henvendelser om blokering af indhold.

Det betyder dog ikke, at Tyskland er den mest aktive censurstat i verden. Lande som Kina og Iran har deres egne nationale firewalls, der blokerer millioner af uønskede sider.

Forskellen er altså tydelig. I lande som Iran henvender man sig ikke til Google for at få blokeret en enkelt Youtube-video med uønsket indhold. Man blokerer straks hele Youtube.

Derfor giver Google's Transparency Report også et lidt forvrænget billede af den globale netcensur.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland