Så mange pirat-links sletter Google hver måned

Nu fortæller Google for første gang, hvor mange anmodninger om sletning af piratkopieret materiale selskabet modtager.

Artikel top billede

Hver måned modtager Google i gennemsnit 1,2 millioner forespørgsler om sletning af copyright-beskyttet indhold. Det fortæller søgegiganten i en blog. Google har nu udvidet sin halvårlige Transparency Report. Nu fortæller den ikke kun om antallet af henvendelser fra myndigheder verden over, som kræver at få websider spærret, men afslører også antallet af copyright-krænkelser, hvor Google bliver bedt om at reagere.

I hele 2009 modtog Google kun 1,2 mio. anmodninger om sletning af links til piratkopier - så antallet er altså mangedoblet på få år. Google-advokat Fred von Lohmann forklarer det med, at man nu har bedre værktøjer til at afsløre copyright-krænkelser.

"Kampen mod online-pirateri er meget vigtig. Vi ønsker ikke, at vores søgeresultater skal lede folk til steder, hvor ophavsretten bliver krænket," skriver advokaten.

I gennemsnit tager det 11 timer at behandle en henvendelse, inden det pågældende link bliver fjernet fra søgemaskinen, fortæller Google. Hvis anmodningen kommer fra en kendt organisation, der har status som en "troværdig partner", går der kun syv timer i gennemsnit. Google fortæller også, at 97 pct. af alle anmodninger om sletning af materiale og links bliver imødekommet.

denne side kan man se de virksomheder og organisationer, der har sendt flest anmodninger. Her ligger Microsoft klart i spidsen. Softwaregiganten har anmodet om at få slettet 543.000 links alene i den sidste måned. Herefter kommer forbundet for den britiske musikindustri med 162.000 links og NBC Universal med 145.000.

De fem mest aktive "pirat" domæner er filestube.com, torrentz.eu, 4shared.com, zippyshare.com og kat.ph.

Tallene i rapporten kan dog være misvisende. Tyskland ligger eksempelvis i spidsen blandt de lande, hvor myndighederne sender flest henvendelser om blokering af indhold.

Det betyder dog ikke, at Tyskland er den mest aktive censurstat i verden. Lande som Kina og Iran har deres egne nationale firewalls, der blokerer millioner af uønskede sider.

Forskellen er altså tydelig. I lande som Iran henvender man sig ikke til Google for at få blokeret en enkelt Youtube-video med uønsket indhold. Man blokerer straks hele Youtube.

Derfor giver Google's Transparency Report også et lidt forvrænget billede af den globale netcensur.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job