Antivirus-software har ingen chance mod stats-malware

F-Secure erkender at man burde have opdaget Flame-trojaneren allerede for to år siden.

Artikel top billede

De traditionelle antivirus-leverandører har svært ved at opdage og blokere kompleks malware som Stuxnet, Duqu og Flame. Det erkender Mikko Hypponen fra det finske antivirus-firma F-Secure i en kronik, der bliver bragt i Wired.

Efter opdagelsen af den såkaldte super-virus Flame i de seneste dage har F-Secure kigget i sine systemer og fundet ud af, at man har ligget inde med eksemplarer af malwaren lige siden 2010. Den blev meldt gennem automatiske rapporterings-mekanismer, men den blev ikke markeret som noget, der skulle undersøges nærmere.

Hos andre antivirus-firmaer har man også konstateret, at Flame faktisk har været kendt i mindst to år - men man troede altså, at programmet var harmløst.

Det betyder, at Flame har været i stand til at bevæge sig under antivirus-firmaernes radar i lang tid, og det er en stor fiasko for hele antivirus-branchen, mener Hypponen.

Det er ikke første gang. Stuxnet blev først opdaget efter et år, og kun fordi et hviderussisk antivirus-firma blev bedt om at undersøge inficerede computere i Iran. Efterfølgeren Duqu kunne også sprede sig uden at blive opdateret i mere end et år.

"Stuxnet, Duqu og Flame er selvfølgelig ikke almindelig malware. Alle tre er sandsynligvis udviklet af en vestlig efterretnings-tjeneste som en del af hemmelige operationer der ikke skulle opdages. Det faktum at malwaren undgik detektering viser at angriberne har gjort det rigtigt," skriver Hypponen.

De har blandt andet brugt digitalt signerede komponenter, som får programmerne til at se troværdige ud. Microsoft fortæller i en blog, at Flame er signeret med falske Microsoft-certifikater. Det kan være en af forklaringerne på, at det har taget så længe at opdage malwaren.

"Sandheden er, at forbruger-rettede antivirus-produkter ikke kan beskytte mod målrettet malware der er udviklet af store nationalstater med et svulmende budget," konstaterer Hypponen.

Han henviser til, at angriberne har masser af tid til at perfektionere deres angreb og teste dem mod alle antivirus-programmer for at være sikker på, at de ikke bliver opdaget.

"Det er ikke en fair kamp mellem angribere og forsvarere når angriberne har adgang til alle vores våben," siger Hypponen.

For at beskytte mod denne form for angreb kræves en mere kompleks beskyttelse i flere lag, der omfatter aktiv overvågning af trafikken ind og ud af netværket. Et simpelt antivirus-program er ikke nok.

"Flame viser at antivirus-industrien har fejlet. Vi skulle have gjort det bedre. Men det gjorde vi ikke. Vi blev udmanøvreret i vores eget spil," slutter Hypponen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS