Flame tilintetgør sig selv

For at slette deres spor har Flame-bagmændene sendt et nyt modul, som får trojaneren til at selvdestruere.

Artikel top billede

Symantec fortæller i en ny analyse at udviklerne af den meget omtalte super-virus Flame (som Symantec kalder Flamer) har distribueret et modul, som skal få trojaneren til at slette sig selv fuldstændigt fra de inficerede computere. Det tyder på, at bagmændene har forsøgt at slette deres spor. Der spekuleres på, at det kan være en statslig organisation der står bag Flame, men der er ingen beviser.

De inficerede computere kontakter med regelmæssige mellemrum deres prækonfigurerede kontrolserver for at modtage nye kommandoer og moduler. De fleste kontrolservere og domæner er nu lukket ned, men nogle af serverne er stadig aktive og de har sendt et modul, browse32.ocx, som udløser en selvdestruktion på computeren. Symantec kalder også dette modul for en "uninstaller".

Modulet indeholder en lang liste med filer og foldere, som Flame bruger, og det finder og sletter alle filerne på harddisken. Men ikke nok med, at filerne slettes. Modulet sørger også for at overskrive filerne med tilfældige tegn for at forhindre, at de kan genskabes.

Symantec fortæller at modulet blev skabt den 9. maj, kort tid inden de første advarsler om Flame slap ud. Trojaneren indeholder også et andet modul, der har stort set samme funktionalitet som browse32.ocx. Det har den betegnende titel "Suicide".

Ifølge Kaspersky Lab er Flame i stand til at optage lyd fra computerens mikrofon og sende screenshots tilbage til kontrolserverne. Flere eksperter er dog uenige i påstanden om, at det er den mest komplekse og farlige virus nogensinde. Antallet af inficeringer er meget begrænset, og det er primært i Mellemøsten. Flame er omkring 20 gange større end Stuxnet, men det skyldes, at malwaren slæber rundt på en stor ballast i form af program-biblioteker.

Senest forlyder det, at Flame har brugt Windows Update til at sprede sig.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest