Flame tilintetgør sig selv

For at slette deres spor har Flame-bagmændene sendt et nyt modul, som får trojaneren til at selvdestruere.

Artikel top billede

Symantec fortæller i en ny analyse at udviklerne af den meget omtalte super-virus Flame (som Symantec kalder Flamer) har distribueret et modul, som skal få trojaneren til at slette sig selv fuldstændigt fra de inficerede computere. Det tyder på, at bagmændene har forsøgt at slette deres spor. Der spekuleres på, at det kan være en statslig organisation der står bag Flame, men der er ingen beviser.

De inficerede computere kontakter med regelmæssige mellemrum deres prækonfigurerede kontrolserver for at modtage nye kommandoer og moduler. De fleste kontrolservere og domæner er nu lukket ned, men nogle af serverne er stadig aktive og de har sendt et modul, browse32.ocx, som udløser en selvdestruktion på computeren. Symantec kalder også dette modul for en "uninstaller".

Modulet indeholder en lang liste med filer og foldere, som Flame bruger, og det finder og sletter alle filerne på harddisken. Men ikke nok med, at filerne slettes. Modulet sørger også for at overskrive filerne med tilfældige tegn for at forhindre, at de kan genskabes.

Symantec fortæller at modulet blev skabt den 9. maj, kort tid inden de første advarsler om Flame slap ud. Trojaneren indeholder også et andet modul, der har stort set samme funktionalitet som browse32.ocx. Det har den betegnende titel "Suicide".

Ifølge Kaspersky Lab er Flame i stand til at optage lyd fra computerens mikrofon og sende screenshots tilbage til kontrolserverne. Flere eksperter er dog uenige i påstanden om, at det er den mest komplekse og farlige virus nogensinde. Antallet af inficeringer er meget begrænset, og det er primært i Mellemøsten. Flame er omkring 20 gange større end Stuxnet, men det skyldes, at malwaren slæber rundt på en stor ballast i form af program-biblioteker.

Senest forlyder det, at Flame har brugt Windows Update til at sprede sig.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S