Nu er det slut med Flash på Android

Der er ingen Flash-understøttelse i Android 4.1 og Flash forsvinder fra Google Play i midten af august.

Artikel top billede

Sidste år kom meldingen om, at Adobe opgiver at få sin Flash Player ud på nye smartphones og tavlecomputere. Det blev tolket som en bekræftelse af Steve Jobs' gamle påstand om, at Flash ikke hører hjemme på mobile enheder. Nu har Adobe gjort alvor af sin beslutning. Det nye Android 4.1 (Jelly Bean) bliver ikke certificeret til Flash. Det er måske stadig muligt at køre Flash under den næste Android-version, men Adobe vil ikke garantere at det fungerer.

Den officielle anbefaling fra Adobe er, at man bør fjerne Flash Player hvis man opgraderer sin mobile enhed til Android 4.1.

Samtidig er det slut med nye installationer af Flash fra Google Play Store fra den 15. august. Efter denne dato er der kun adgang til sikkerheds-opdateringer og andre helt nødvendige patches.

Flash Player ligger på stort set alle pc'er men har haft svært ved at slå igennem på mobilmarkedet. Apple har nægtet at bruge Flash på sine iOS-enheder. Dermed har Flash-understøttelsen været et af argumenterne for at bruge Android - et argument, der nu forsvinder.

Adobe har længe holdt fast i sin Flash-platform, også på mobile enheder, men erkender nu at fremtiden hedder HTML5 og webapplikationer.

Nekrolog for Flash

En talsmand for Adobe bekræftede sidste år overfor Gigaom at man også opgiver sit forsøg på at få Flash ud i browsere på fjernsyn, settop-bokse og lignende enheder.

Adobe har ellers forsøgt at skabe en fælles platform for Flash-applikationer med sit Open Screen Project, hvor udviklerne kan nøjes med at skabe én applikation, som så kan køre i forskellige browsere, mobile enheder og fjernsyn.

For mere end to år siden indgik Adobe en række partnerskaber med chip-leverandører som Intel og NXP om at indbygge Flash-afspilleren i deres produkter. Men de eneste tv-bokse og fjernsyn med Flash Player har været de få modeller fra Logitech og Sony baseret på Google TV platformen, og den kan næppe betegnes som en succes.
    
Adobe taler om at skabe en "smidig overgang til HTML5" og det bliver tolket som en erkendelse af, at Flash har en begrænset fremtid. For udviklerne betyder det at de stadig kan skabe applikationer med de samme Adobe-værktøjer - men det færdige output bliver HTML5, ikke Flash.

Det fik sidste år ZDNet til at skrive en slags nekrolog med overskriften "Flash er død. Længe leve HTML5".

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S