Derfor forfremmer Microsoft Bardenfleth

Jørgen Bardenfleth skal have internationale kilometer i benene før et måske endnu bedre job venter ham i Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

Det vrimler med lykønskninger fra nuværende og tidligere Microsoft-ansatte til Jørgen Bardenfleth med hans nye stilling som Senior Director for Strategic Projects.

Og jobbet er ikke - som nogle måske kunne udlægge det - en pensionering. Tværtimod. Alle de kilder, CRN har talt med, kalder det en klar forfremmelse.

Det er en belønning for, at Jørgen Bardenfleth har siddet i spidsen for et af de bedst performende Microsoft-lande gennem otte år.

"Man kunne selvfølgelig spørge sig selv om, hvorfor Jørgen ikke afløste Klaus Holse Andersen som chef for Vesteuropa. Men sådan gør man ikke i Microsoft. Før man får en stilling, som Vice President, skal man have haft et corp-job først. Og det har Jørgen ikke haft før nu," fortæller en Microsoft-kilde til CRN.

Og det nye job, som Senior Director for Strategic Projects i Microsoft International er et sådant corp-job. Internt bliver det også kaldt et "time-zone-job" - altså et job, hvor man rejser 200 dage om året.

Formålet med jobbet er, at Jørgen Bardenfleth skal vise, at han også kan kan fungere i en mere international sammenhæng. Han skal have internationale kilometer i benene.

"Jørgen skal bruge de næste to-tre år til at bygge et kontakt-netværk op. Derefter kan der godt ligge en stilling som Vice President og vente på ham. Jeg opfatter klart denne stilling, som at Microsoft tror på Jørgen og investerer i ham." fortæller en tidligere Microsoft-ansat til CRN.

Set i Microsoft-optik var det også nu, at Jørgen Bardenfleth skulle rykke videre. Firmaet har nemlig en uskreven regel om, at senest efter syv år, så skal man videre. Allerede efter tre år i en stilling begynder man at tale om hvilke muligheder, der er for at komme videre.

Med sine otte år som dansk direktør er Jørgen Bardenfleth ifølge CRN's oplysninger den mand, der har siddet længst på posten som landechef, i hvert fald i Europa.

"Nu har Jørgen udskiftet hele den danske ledergruppe, så var det også på tide, han selv kom videre. Og der er ikke flere stillinger her i landet. Så den eneste mulighed har været, at Jørgen tog et job udenfor Danmark," siger en Microsoft-kilde.

Kilderne vurder overfor CRN, at Jørgen Bardenfleths nye stilling ligger mindst en to-tre lønklasser over jobbet som direktør for Microsoft i Danmark.

"Det er et klart tilvalg for Jørgen. Tillykke med det," konstaterer en Microsoft-kilde.

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest