Derfor forfremmer Microsoft Bardenfleth

Jørgen Bardenfleth skal have internationale kilometer i benene før et måske endnu bedre job venter ham i Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

Det vrimler med lykønskninger fra nuværende og tidligere Microsoft-ansatte til Jørgen Bardenfleth med hans nye stilling som Senior Director for Strategic Projects.

Og jobbet er ikke - som nogle måske kunne udlægge det - en pensionering. Tværtimod. Alle de kilder, CRN har talt med, kalder det en klar forfremmelse.

Det er en belønning for, at Jørgen Bardenfleth har siddet i spidsen for et af de bedst performende Microsoft-lande gennem otte år.

"Man kunne selvfølgelig spørge sig selv om, hvorfor Jørgen ikke afløste Klaus Holse Andersen som chef for Vesteuropa. Men sådan gør man ikke i Microsoft. Før man får en stilling, som Vice President, skal man have haft et corp-job først. Og det har Jørgen ikke haft før nu," fortæller en Microsoft-kilde til CRN.

Og det nye job, som Senior Director for Strategic Projects i Microsoft International er et sådant corp-job. Internt bliver det også kaldt et "time-zone-job" - altså et job, hvor man rejser 200 dage om året.

Formålet med jobbet er, at Jørgen Bardenfleth skal vise, at han også kan kan fungere i en mere international sammenhæng. Han skal have internationale kilometer i benene.

"Jørgen skal bruge de næste to-tre år til at bygge et kontakt-netværk op. Derefter kan der godt ligge en stilling som Vice President og vente på ham. Jeg opfatter klart denne stilling, som at Microsoft tror på Jørgen og investerer i ham." fortæller en tidligere Microsoft-ansat til CRN.

Set i Microsoft-optik var det også nu, at Jørgen Bardenfleth skulle rykke videre. Firmaet har nemlig en uskreven regel om, at senest efter syv år, så skal man videre. Allerede efter tre år i en stilling begynder man at tale om hvilke muligheder, der er for at komme videre.

Med sine otte år som dansk direktør er Jørgen Bardenfleth ifølge CRN's oplysninger den mand, der har siddet længst på posten som landechef, i hvert fald i Europa.

"Nu har Jørgen udskiftet hele den danske ledergruppe, så var det også på tide, han selv kom videre. Og der er ikke flere stillinger her i landet. Så den eneste mulighed har været, at Jørgen tog et job udenfor Danmark," siger en Microsoft-kilde.

Kilderne vurder overfor CRN, at Jørgen Bardenfleths nye stilling ligger mindst en to-tre lønklasser over jobbet som direktør for Microsoft i Danmark.

"Det er et klart tilvalg for Jørgen. Tillykke med det," konstaterer en Microsoft-kilde.

Læs mere:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job