Nu går de kriminelle målrettet efter mindre virksomheder

Ny undersøgelse fra Symantec viser, at virksomheder med færre end 250 medarbejdere i langt højere grad end tidligere rammes af angreb fra cyber-kriminelle.

Artikel top billede

Små og mellemstore virksomheder (SMV) med færre end 250 medarbejdere står lige i skudlinjen, når Cyber-kriminelle angriber med vira, malware, trojanere og phishing-forsøg.

Sikkerhedsfirmaet Symantec, som hver måned offentliggør en rapport med de seneste tal på området, fortæller i juni måneds Symantec Intelligence Report, at 'Flavour of the Month' er SMV'er.

De store virksomheder med mere end 2.500 ansatte er fortsat de Cyber-kriminelles yndlingsmål, men i løbet af det sidste halve år er der sket et skift. Nu er mere end 36 procent af alle målrettede angreb rettet mod mindre virksomheder, hvilket ifølge rapporten er dobbelt så meget som ved udgangen af 2011.

Umiddelbart ser der ud til at være en sammenhæng mellem væksten i angreb på mindre og faldet i angreb på store virksomheder. Paul Wood, security intelligence manager hos Symantec, siger:

"Det ser ud som om, at der er en direkte sammenhæng mellem faldet i angreb på større virksomheder og stigningen i angrebene på de mindre virksomheder. Det ser faktisk ud som om, at de, der står bag angrebene, flytter deres ressourcer direkte fra en gruppe til en anden."

De mindres forsvarsværker

Ændringen kan være baseret på en opfattelse af, at det er lettere at trænge gennem mindre virksomheders forsvarsværker. Uden en dedikeret it-afdeling til at holde øje med angreb, kan en lille virksomhed uden at vide det være "et skridt på vejen" til at sprede ondsindet kode til sine større forretningspartnere.

Hvis eksempelvis en e-mail, der ser ud til at komme fra en bestemt og kendt persons e-mailadresse i virksomheden, i realiteten er en såkaldt spoofed adresse, så kan den mail blive videresendt til kontakter eller forretningspartnere i store relaterede virksomheder uden mistanke om, at der er noget galt.

Her hvad Wikipedia skriver om e-mail spoofing.

I øvrigt er det fortsat forsvarsindustrien, som topper, når det gælder Cyber-angreb, mens den kemiske branche, medicinal-industrien og produktions-virksomheder følger efter. Først længere nede af listen kommer it-branchen.

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job