Nu går de kriminelle målrettet efter mindre virksomheder

Ny undersøgelse fra Symantec viser, at virksomheder med færre end 250 medarbejdere i langt højere grad end tidligere rammes af angreb fra cyber-kriminelle.

Artikel top billede

Små og mellemstore virksomheder (SMV) med færre end 250 medarbejdere står lige i skudlinjen, når Cyber-kriminelle angriber med vira, malware, trojanere og phishing-forsøg.

Sikkerhedsfirmaet Symantec, som hver måned offentliggør en rapport med de seneste tal på området, fortæller i juni måneds Symantec Intelligence Report, at 'Flavour of the Month' er SMV'er.

De store virksomheder med mere end 2.500 ansatte er fortsat de Cyber-kriminelles yndlingsmål, men i løbet af det sidste halve år er der sket et skift. Nu er mere end 36 procent af alle målrettede angreb rettet mod mindre virksomheder, hvilket ifølge rapporten er dobbelt så meget som ved udgangen af 2011.

Umiddelbart ser der ud til at være en sammenhæng mellem væksten i angreb på mindre og faldet i angreb på store virksomheder. Paul Wood, security intelligence manager hos Symantec, siger:

"Det ser ud som om, at der er en direkte sammenhæng mellem faldet i angreb på større virksomheder og stigningen i angrebene på de mindre virksomheder. Det ser faktisk ud som om, at de, der står bag angrebene, flytter deres ressourcer direkte fra en gruppe til en anden."

De mindres forsvarsværker

Ændringen kan være baseret på en opfattelse af, at det er lettere at trænge gennem mindre virksomheders forsvarsværker. Uden en dedikeret it-afdeling til at holde øje med angreb, kan en lille virksomhed uden at vide det være "et skridt på vejen" til at sprede ondsindet kode til sine større forretningspartnere.

Hvis eksempelvis en e-mail, der ser ud til at komme fra en bestemt og kendt persons e-mailadresse i virksomheden, i realiteten er en såkaldt spoofed adresse, så kan den mail blive videresendt til kontakter eller forretningspartnere i store relaterede virksomheder uden mistanke om, at der er noget galt.

Her hvad Wikipedia skriver om e-mail spoofing.

I øvrigt er det fortsat forsvarsindustrien, som topper, når det gælder Cyber-angreb, mens den kemiske branche, medicinal-industrien og produktions-virksomheder følger efter. Først længere nede af listen kommer it-branchen.

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos