Yahoo ramt af stort password-tyveri

Hackere har fået fat i næsten en halv million kodeord hos Yahoo.

Artikel top billede

Det ser ud til at hackere er trængt ind i en database hos Yahoo og har kopieret brugerdata i stort omfang. Ifølge sikkerheds-firmaet TrustedSec er der tale om mere end 450.000 kodeord i klar tekst, som nu er lagt ud på nettet. De er tilsyneladende stjålet hos voice-over-ip tjenesten Yahoo Voice.

Det menes at hackerne har brugt en angrebsmetode kaldet SQL Injection, og det tyder på at sikkerheden hos Yahoo har været meget mangelfuld.

"Vi håber at alle de parter som er ansvarlige for at styre sikkerheden i dette sub-domæne vil tage dette som en øjenåbner og ikke som en trussel. Der har været mange sikkerhedshuller i Yahoos servere som har forvoldt meget større skade end vores afsløring," skriver hackerne i bunden af filen med kodeordene.

Det anbefales nu at Yahoo-brugerne bør ændre deres kodeord. Hvis man anvender det samme kodeord på andre tjenester, bør man også ændre kodeordet her.

Yahoo-angrebet er kun det seneste i en lang serie af password-tyverier. Både LinkedIn, eHarmony og Last.fm har haft hackere på besøg i den seneste tid, og i begyndelsen af juni blev der offentliggjort en liste med otte millioner kodeord.

Yahoo har indtil videre ikke ønsket at kommentere eller bekræfte det seneste password-tyveri.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job