Yahoo ramt af stort password-tyveri

Hackere har fået fat i næsten en halv million kodeord hos Yahoo.

Artikel top billede

Det ser ud til at hackere er trængt ind i en database hos Yahoo og har kopieret brugerdata i stort omfang. Ifølge sikkerheds-firmaet TrustedSec er der tale om mere end 450.000 kodeord i klar tekst, som nu er lagt ud på nettet. De er tilsyneladende stjålet hos voice-over-ip tjenesten Yahoo Voice.

Det menes at hackerne har brugt en angrebsmetode kaldet SQL Injection, og det tyder på at sikkerheden hos Yahoo har været meget mangelfuld.

"Vi håber at alle de parter som er ansvarlige for at styre sikkerheden i dette sub-domæne vil tage dette som en øjenåbner og ikke som en trussel. Der har været mange sikkerhedshuller i Yahoos servere som har forvoldt meget større skade end vores afsløring," skriver hackerne i bunden af filen med kodeordene.

Det anbefales nu at Yahoo-brugerne bør ændre deres kodeord. Hvis man anvender det samme kodeord på andre tjenester, bør man også ændre kodeordet her.

Yahoo-angrebet er kun det seneste i en lang serie af password-tyverier. Både LinkedIn, eHarmony og Last.fm har haft hackere på besøg i den seneste tid, og i begyndelsen af juni blev der offentliggjort en liste med otte millioner kodeord.

Yahoo har indtil videre ikke ønsket at kommentere eller bekræfte det seneste password-tyveri.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    License Manager med blik for overblik

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job