Tilbage fra de døde - nyt liv i dansk startup-firma

Skrottet dansk startup-virksomhed får nu alligevel en chance. Muscula er tilbage på sporet.

Artikel top billede

Danske Muscula havde et produkt, der næsten var klar til betalende kunder - men så lukkede forretningen plud-seligt tidligere på sommeren.

De tre stiftere besluttede at gå hver til sit og lade Muscula gå i glemmebogen. Men nu lever Muscula igen.

Muscula er et værktøj til at logge JavaScript-fejl.

En tredjedel af stifterne, Allan Ebdrup, har nu fået sine tidligere medejere og kollegers ord for, at han kan fortsætte på egen hånd. Da Muscula tidligere i år lukkede, var det blandt andet på grund af, at de tre stiftere - og gode venner - erkendte, at de ikke skulle være kolleger.

Savner stadig betatester

Med Allan Ebdrup ved roret skal Muscula nu forsøge at komme ud over rampen og finde kunder og udviklere, der er villige til at betale for at få ryddet op i fejlfyldt kode.

Ifølge Allan Ebdrup er Muscula tæt på en lancering. På Facebook kan man følge med i de fejl, der rettes, og nye funktioner, der tilføjes. Blandt andet er hele backend-systemet blevet redesignet.

Nye betatestere kan komme til fadet her.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job