Norge dømmer Google Analytics ulovligt

Norsk datatilsyn mener, at Googles udbredte analyseværktøj er kant med loven. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Google Analytics er fast inventar på mange hjemmesider. Men ifølge norske myndigheder kan det være på tide at smide Googles analyseværktøj på gaden.

Google Analytics (GA) anvendes til at samle info om brugernes adfærd på hjemmesider. Men Google bruger også oplysningerne i sine andre tjenester - til at lave målrettet reklame.

Efter to måneders tænketid siger den norske direktør i Datatilsynet til Digi.no, at det kan være med til at gøre GA ulovligt.

"Måden som det bliver anvendt på i dag er i strid med persondataloven," lyder den korte forklaring fra direktør Bjørn Erik Thon.

Det danske datatilsyn har ikke taget samme drastiske holdning til GA.

"Vi har ikke haft anledning til at kigge på Google Analytics på samme måde. Vi har sendt en borger videre til Erhvervs- og Vækstministeriet omkring et spørgsmål om cookies i Google Analytics. Men nu vil vi først læse de norske rapporter med interesse," siger kontorchef Lena Andersen til ComON.

Der kommer en nærmere forklaring

Humlen er nemlig, at det norske datatilsyn bruger en EU-tolkning, der betragter ip-adresser som personhenførbare oplysninger.

Firmaer og offentlige institutioner, der anvender Google Analytics, skal derfor sørge for at ip-adresser bliver anonymiseret. Det har de to offentlige instanser Lånekassen og Skattedirektoratet ikke været i stand til at få Google til at bekræfte sker, når man anvender Google Analytics.

"Siderne må gerne bruge webanalyse for at analysere de besøgendes adfærd på hjemmesiden. Det gør vi også selv hos Datatilsynet. Men de oplysninger skal ikke sendes videre ned i Googles andre systemer. Når man besøger statens hjemmesider, har man ikke indgået nogen aftale med Google. Og den besøgende aner ikke, hvad data bruges til," siger Bjørn Erik Thon til Digi.no.

Han understreger, at private norske firmaer også skal leve op til samme krav.

Det norske datatilsyn har lovet at lægge en nærmere forklaring offentligt frem, så hjemmesideejere kan finde ud af, hvordan de lever op til tilsynets tolkning. Se på Datatilsynet.no.

Lena Andersen fra Datatilsynet i Danmark kender ikke endnu den norske kritik til bunds men ser frem til normændenes endelige konklusioner. Hun peger desuden på, at hendes svenske kolleger i Datainspektionen også har haft Google Analytics under luppen.

I Sverige har Datainspektionen redegjort for, at tilsynet overholder gældende lov, selv om det også selv anvender Google Analytics. 
Det begrundes med, at Google i sine generelle betingelser for Google Analytics nævner, at der ikke bliver lavet nogle kobling mellem ip-adressen og andre data om brugeren. Desuden er Google med i safe harbor-ordningen, der blandt andet medfører, at firmaet forpligtiger sig til at beskytte privatlivets fred og sørge for databeskyttelse. Og kun udlevere data til organisationer, der lever op til samme regelsæt.
Derfor mener det svenske datatilsyn, at det er inden for lovens rammer, at tilsynet selv anvender Google Analytics.

EU-beslutning

De norske sider, der får kritik for at anvende GA på den nuværende måde, gør et ihærdigt forsøg på at oplyse om, hvilke ting der gemmes og deles med Google. Men tilsynet vil have endnu tydeligere angivelse af, hvad de indsamlede data anvendes til og hvordan IP-adresser anonymiseres.

Den norske beslutning er dog kun en foreløbig afgørelse. Læs mere hos Aftenposten.

Flere er begyndt at bruge open source analyse-værktøjet Picwik for at undgå at dele oplysninger med Google.

(Opdateret: Citat fra Datatilsynet præciseret. Se kommentarfeltet)

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,