Ophørsudsalg? Kæmpegæld tvinger Sharp ud i frasalg

Sharp, som blandt andet producerer skærme til Apples iPhone og, er på trods af omfattende fyringer og frasalg fortsat økonomisk trængt.

Artikel top billede

I sidste uge skrev vi, at japanske Sharp, som blandt andet producerer LCD-paneler, kopimaskiner, kameraer, regnemaskiner og fladskærmsfjernsyn, fyrer 8.000 medarbejdere og sælger flere fabrikker.

Disse initiativer er bare ikke nok til at redde Sharp ud af det økonomiske uføre, producenten er havnet i.

Sharp, som også laver skærme til Apples iPad og iPhone, overvejer nu at sælge sin kopimaskine- og air conditioner-forretning. Det skriver flere japanske medier heriblandt erhvervsavisen Nikkei.

Ifølge disse aviser har Sharp behov for at refinansiere kortfristet gæld i størrelsesordenen 27 milliarder kroner og har derudover brug for omkring 15 milliarder kroner inden september næste år til at dække udgifterne, når en stribe konvertible obligationer udløber.

Sælger også i Polen og Malaysia

Ud over de fabrikker, der allerede er offentliggjort planer om at sælge i Kina og Mexico, vil Sharp også skaffe sig af med samlefabrikker i Polen og Malaysia.

Kyocera, Daiwa House Industry og Daikin Industries er blandt de virksomheder, som udtrykker interesse for at overtage Sharps kopimaskine- og air conditioner-forretning.

Ifølge Nikkei har Sharp hyret to oversøiske konsulenthuse, der skal hjælpe den trængte producent med at beslutte hvilke aktiver, der skal sælges og hvilke, der skal satses på at beholde.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job