Biblioteker: eReolen er ikke død

Bibliotekernes eReolen blev erklæret død på landsdækkende tv. Men det er den langt fra, siger bibliotekerne, der indirekte beskylder de danske forlag for at forhandle gennem medierne.

Artikel top billede

(Foto: Det Kongelige Bibliotek /)

Den populære digitale udlånstjeneste eReolen blev i denne uge lagt i graven på direkte fjernsyn.

Men tjenesten er langt fra død.

I programmet Kulturen på TV 2 News blev det proklameret, at: "eReolen overlever ikke". Dødsdommen blev givet af en forlagsrepræsentant, der ikke kunne se, hvordan eReolen skulle kunne fortsætte som hidtil, og at der skal laves en ny forsøgsordning.

eReolen har hele tiden været planlagt som en etårig forsøgsperiode støttet af Kulturstyrelsen. Men udlånstjenesten skulle overgå til almindelig drift, når forsøgsperioden udløber i år. Og det skal den stadig. Det er derfor misvisende, at forlagsbranchen forsøger at lægge tjenesten i graven, siger bibliotekerne.

"Det har intet på sig. eReolen findes også efter 1. november 2012 - naturligvis. Det vil aldrig være forlagene, der definerer bibliotekernes digitale services - især ikke hvor disse baserer sig på en rimelig honorering for adgang til indhold," siger Bo Fristed, projektleder for eReolen og ansat ved Aarhus Bibliotek.

Forhandling i det åbne

Uenigheden om eReolens fremtidsperspektiver skyldes, at biblioteker og forlagsbranchen skal blive enige om, hvad det skal koste at udlåne ebøger, og hvilke eventuelle begrænsninger der skal tilføjes.

Udlåning af ebøger har vist sig at være populært blandt danskerne, og derfor frygter bogbranchen, at det kan gå ud over deres mulighed for at sælge ebøger til danskerne.

"Forhandlinger om en ny aftale for afregning til forlag og dermed forfattere har været i gang i de sidste måneder, og vi er stadig i gang. Parterne har aftalt, at der forhandles for lukkede døre, og ikke i pressen. Den aftale respekterer vi naturligvis," siger Bo Fristed og indikerer dermed, at forlagene ikke har levet op til den aftale.

Men hvis parterne ikke bliver enige, kan fakta vel sagtens blive, at eReolen bliver nødt til at lukke?

Nej, siger Bo Fristed.

"Det kan godt være, at det bliver med noget andet indhold, at der ikke vil være så mange nye bestsellere på hylderne, eller at de bagvedliggende modeller for afregning med forlagene er forandrede. Men eReolen vil fortsætte som ebogstilbud også i fremtiden - et tilbud der er skabt af bibliotekerne for borgerne."

eReolen har eksisteret i snart et år for at teste platformen og teknikken. Alle biblioteker i Danmark på nær ét har deltaget i eReolen i forsøgsperioden.

Det er meningen, at eReolen skal fortsætte som en del af Danskernes Digitale Bibliotek. Men spørgsmålet er stadig, hvilket og hvor meget indhold bibliotekerne kan præsentere for borgerne i 2013.

Læs også:

Forlagene græder - Bibliotekerne har succes med e-bøger

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S