Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Massevis af forskere i business intelligence på vej fra dansk universitet

Forskning i business intelligence på Aalborg Universitet skal øge konkurrenceevnen i Europa.

Aalborg Universitet er blandt initiativtagerne til et EU-støttet forskningssamarbejde mellem universiteter og erhvervsliv, der skal de europæiske virksomheder bedre i den internationale konkurrence.

Og hvordan gør man så det?

Jo, man uddanner 100 ph.d.'er i business intelligence, for det er ifølge de fem europæiske universiteter, der står bag forskningssamarbejdet, hvis Europa skal gøre sig håb om at blive mere konkurrencedygtige i forhold til den øvrige verden.

"De nye eliteforskere skal være med til at give europæiske virksomheder en konkurrencemæssig fordel ved at levere den nødvendige teknologi og viden om brugen af business intelligence, alt imens truslen mod deres konkurrenceevne vokser," lyder det fra Torben Bach Pedersen, leder af Aalborg Universitets Center for Data-Intensive Systemer (Daisy) og en af initiativtagerne til den nye internationale forskerskole:

"Moderne virksomheder er så komplekse, at man ikke bare kan styre dem via mavefornemmelser. Men hvis man forstår både sin egen og konkurrenternes forretning, har man mulighed for at udvikle sig," siger han.

50 millioner støttekroner

Forskningsprogrammet får 50 millioner kroner i støtte af EU Kommisionens Erasmus Mundus Joint Doctorate-eliteprogram, men der skal også hentes støtte fra erhvervslivet, og de danske BI-virksomheder er interesseret i samarbejdet, blandt andet Affecto og SAS Institute.

"Det er meget spændende, at vi nu får mulighed for at bidrage til forskning inden for vores eget kernekompetenceområde," siger Erasmus Holm, marketing manager fra Affecto Danmark.

Tanken er, at forskerne skal arbejde tæt sammen med virksomhederne om konkrete løsninger og projekter.

Og samtidig har virksomhedernes medarbejdere mulighed for selv at ansøge om en ph.d. i business intelligence.

Aalborg Universitet åbner for ansøgninger til ph.d.-programmet i business intelligence i begyndelsen af oktober 2012 her på hjemmesiden.

De fem tekniske universiteter der indgår i forskningsskolen er, udover Aalborg Universitet, det belgiske frie universitet i Bruxelles, det tyske tekniske universitet i Dresden, det spanske polytekniske universitet i Catalonien og det polske teknologiske universitet i Poznan.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
IT Relation A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere