Røde ører hos Storebælt - blottede Dankort-oplysninger

A/S Storebælt ville gøre det nemt for sine kunder og undlod derfor at kryptere kreditkort-oplysninger. Men i stedet har de gjort det nemt for kriminelle.

Artikel top billede

Som en service til glemsomme eller uheldige kunder har A/S Storebælt tilbudt at genbestille Dankort-kvitteringer på hjemmesiden Storebaelt.dk - hvis bilisterne ikke fik kvitteringen med ved overfarten.

For at bestille en kvittering kunne man på hjemmesiden nøjes med at indtaste sit Dankort-nummer. Men stik mod reglerne blev hele nummeret sendt af sted ukrypteret.

På Storebælt.dk gav det røde ører, da ComON spurgte til den praksis.

"Det er en øjenåbner for mig, som både gør mig ked af det og glad. For nu kan vi da få rettet op på det," siger Peter Christensen, it-chef ved A/S Storebælt.

Det var ikke kun indtastningen, der var usikker. Også de email-svar, som kunderne modtog, indeholdt hele kreditkortnumre - uden at skjule cifre i nummeret.

"Det er klart en fejl at sende data i klar tekst. Det er en praksis, jeg ikke har været opmærksom på. Det bunder i, at Kundeservice gerne har villet give en god service til kunderne, som har fået en nem mulighed for at bestille nye kvitteringer. Men vi har nok haft lidt for meget fokus på at servicere kunderne frem for at se på, hvad vi kan og må," siger Peter Christensen.

Storebælt har nu stoppet muligheden for at bestille kvitteringer med Dankort-nummeret. Nu kan man kun bestille kvitteringer med sit BroBizz-nummer.

"Vi vil hellere give køb på servicen end sikkerheden".

Risikoen for kikset håndtering af kundernes data skulle i fremtiden blive endnu mindre. A/S Storebælt er i færd med at lægge al håndtering ud til Dibs, så Storebæltsforbindelsen ikke selv er i berøring med oplysningerne. Dette arbejde burde være afsluttet om tre måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse