Færinger har tabt 200 millioner på Norriq-eventyr

Efter salget af Norriq kan de forhenværende ejere gøre regnebrættet op.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Efter fem år som hovedaktionærer i ERP-koncernen Norriq kan en de tidligere ejere nu gøre regnskabet op, efter at et nyt investeringsselskab fra i dag har overtaget koncernen.

Ifølge den færøske radiostation Kringvarp viser en foreløbig opgørelse, at de færøske investorer tilsammen står til en økonomisk øretæve på op mod 200 millioner kroner.

I kredsen af de tidgliere ejere finder man blandt andet det færøske teleselskab Føroya Tele, som til Kringvarp oplyser, at man i alt har tabt næsten 80 millioner på Norriq-eventyret.

"Pengene er tabt," siger Føroya Teles direktør Kristian R. Davidsen.

Udover Føroya Tele har firmaer som TF-Holding, Framtak og sammen med en række andre investorer penge i klemme i Norriq.

Norriq-koncernen har de seneste år kørt med underskud, som i alt løber i mere end 150 millioner kroner.

Norriq annoncerede tidligere i dag, at selskabet er blevet overtaget af et investeringsselskab. Samtidig er der skiftet ud på direktørposten, hvor den tidligere koncernchef Bo Martinsen vender tilbage som øverste chef for koncernen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job