Helten fra berømt flystyrt uddeler dansk it-pris

Den nordjyske it-branche var samlet fredag for at uddele den årlige BrainsBusiness Award - og møde en af de overlevende fra verdens måske mest berømte flystyrt.

Artikel top billede

Fredag blev den årlige it-innovationspris BrainsBusiness Award 2012 overrakt ved et stort galla-arrangementet på Hotel Hvide Hus i Aalborg. Prisen går hvert år til en person, virksomhed eller organisation i it-miljøet i Nordjylland, der i særlig grad har bidraget til at omsætte ny viden til nye forretnings-muligheder. I år var 35 virksomheder og enkeltpersoner indstillet til prisen, der blev uddelt for tredje gang.

De seks finalister i konkurrencen om den nordjyske innovationspris var Atira, Oscar Film, EMD International, Lyngsoe Systems, Targit og professor Kim Guldstrand Larsen fra Aalborg Universitet.

Det blev softwarefirmaet EMD International, der løb med årets pris. Firmaet udvikler software som bruges til design og planlægning af vindmølle-projekter. Foruden hovedkontoret i Aalborg er der regionale salgskontorer i en række lande, herunder Tyrkiet, Spanien og Kina. I modsætning til mange af de andre unge it-spirer i konkurrencen har EMD eksisteret i tre årtier.

"I Danmark har vi en lang historie med vindenergi. Man kan sige, at vi har været med fra starten. Helt tilbage under oliekrisen stod det klart, at det var nødvendigt at udvikle nye energikilder. Det giver os selvfølgelig en unik fordel. Man kan også sige, at vi har været med hele vejen som firma når det gælder computer-teknologi. Vi startede med en løsning der kørte på en central computer. Så gik vi over til DOS og Windows. Det næste bliver, at vi går over til klynge-teknologi, hvor det igen kører centralt," siger direktør Per Nielsen fra EMD.

Det er allerede 35 procent af den danske elforsyning, der kommer fra vindmøller, og målet er, at det skal skal runde 50 pct. i 2020. Men de store potentielle markeder for EMD ligger i udlandet. Det danske firmas software bruges til planlægning af nye vindmølle-anlæg og det giver firmaet en enestående indsigt i, hvor vindenergien bliver udbredt i de kommende år.

For nogle år siden var det Kina, der investerede stort i vindenergi, og nu er det Sydamerika og især Brasilien, der satser stort på vindenergi. Et stort vækstpotentiale, som altså sikrede firmaet den nordjyske it-pris.

Sidste år gik BrainsBusiness Award til professor Steen Andreassen fra Aalborg Universitet, som foruden sin egen forskning inden for sundhedsteknologi også har startet seks virksomheder.  

Sydamerikansk helt tryllebinder publikum

Men det var ikke kun prisuddelingen, som havde fået flere hundrede nordjyske it-folk, forskere og studerende til at tage turen forbi Hotel Hvide Hus. Det store trækplaster var Nando Parrado fra Uruguay, der var inviteret som hovedtaler. Han er nok ikke et kendt navn i it-branchen, selvom han står i spidsen for en række virksomheder i mediebranchen i sit hjemland.

Men Parrado er blevet berømt for at have overlevet et af verdenshistoriens mest omtalte flystyrt i Andesbjergene i 1972.

Parrado er forfatter til bogen "Vi lever", som blev filmatiseret i 1993, og som beskriver flystyrtet. I dag rejser han rundt i verden for at tale om lederskab, krisehåndtering og strategisk tænkning. I Aalborg kunne han da også tryllebinde publikum med historien om de 72 dage i bjergene, hvor rugby-holdet fra Uruguay overlevede imod alle odds.

Sammen med to andre passagerer - den ene vendte senere om - gik Parrado 11 dage gennem bjergene for at hente hjælp. Den officielle eftersøgning efter vraget, der lå begravet af sne på en bjergside, var for længst afsluttet. Men 16 passagerer overlevede flystyrtet - og de fleste af dem mødtes for få uger siden for at fejre redningen for 40 år siden.

Det kan være svært at trække paralleller mellem flystyrtet i bjergene og situationen på en typisk direktionsgang. Men Parrado mener, at han har lært nogle ting, som også kan bruges i virksomheds-ledelse.

"En af de meget vigtige ting, jeg har lært, er at træffe hurtige beslutninger. Det er selvfølgelig helt nødvendigt, når man befinder sig i en situation, hvor det handler om liv eller død. Der er ingen beslutninger i mit liv, der tager mere end 1 minut. Måske har jeg taget den forkerte beslutning. Men jeg kan altid gøre det om. Det er bedre at reagere hurtigt end at bruge måneder på at analysere frem og tilbage," lyder budskabet fra den veloplagte sydamerikaner, som ComON møder til et interview inden hans foredrag.

Familien er vigtigere end arbejdet

Parrado fortæller, at han får 300 invitationer til at holde foredrag om året - men han siger kun ja til 12. Den 63-årige er heller ikke længere så involveret i den daglige ledelse af sine selskaber, som blandt andet omfatter tv-produktionsfirmaet Parrado Multimedia.

"Jeg har arvet fire virksomheder og selv startet en anden virksomhed. Men ingen af de udfordringer, som jeg har mødt i erhvervslivet, kan måle sig med bare et enkelt minut af det, vi oplevede i bjergene. Hvis du tager den forkerte beslutning i bjergene, er du død. Hvis du tager den forkerte beslutning som leder, kan det være, at virksomheden må lukke, men du lever jo stadig videre," siger han.

Hvis de mange fremmødte erhvervsfolk havde regnet med at få guldkorn med hjem om, hvordan de kan blive bedre som ledere, blev de måske skuffet. For hans vigtigste budskab var, at der er vigtigere ting i livet end arbejdet. Ikke mindst livet selv. Når man har været fortabt i Andesbjergene i to måneder, er det næste kvartalsregnskab ikke det, der betyder mest.  

"I 2001 havde vi en meget stor økonomisk krise i Sydamerika, hvor indtægterne i alle vores selskaber faldt med 90 procent på en enkelt dag. Så jeg tog hjem til min kone og sagde, at vi har mistet alt, så måske bliver jeg nødt til at tage købe en vogn og arbejde som gartner. Men det betyder ikke noget. For jeg har stadig min familie. Alle er så bange for at miste alt. Jeg har allerede prøvet at miste alt, så jeg er ikke bange mere," siger Parrado.

Hvad er så hans bedste råd til unge danske iværksættere, som måske ikke kæmper for liv og død, men som alligevel står foran deres livs udfordring med at starte en ny virksomhed?

"Følg dine drømme og giv aldrig op. For tingene tager tid, selv i teknologi-branchen. Du skal arbejde hårdt og tro på det, du laver," slutter den travle sydamerikaner og globetrotter, som bestemt ikke har fået flyskræk efter sin oplevelse i Andesbjergene, hvor han mistede sin mor og søster. Ganske kort efter sit foredrag i Aalborg er han allerede på vingerne igen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job