Cisco-specialister vinder stor TV2-ordre

Vandt ordren foran tre konkurrenter. Skal døgnovervåge mediegigantens infrastruktur.

Artikel top billede

Cisco-specialisterne fra Conscia skal sørge for, at TV2's netværk er oppe hele tiden. Det står klart, efter at netværksvirksomheden har vundet et EU-udbud på servicering af TV2's netværk.

Aftalen er ifølge Mogens Bransholm, direktør i Conscia, en samhandelsaftale på netværk, hvor netværksvirksomheden i fremtiden skal supportere TV2's netværk.

"Det er vi selvfølgelig rigtig glade for, fordi det er en spændende kunde," siger Mogens Bransholm.

Ifølge Conscia-direktøren bliver de vigtigste opgaver netop at sørge for, at TV2 har en kostant oppetid.

"Hvis der så skulle være en fejl på nettet, skal vi have hurtig adgang til de rigtige eksperter. TV2 er en medievirksomhed, så det med at være online og net-presence er ekstremt vigtigt," siger Mogens Bransholm.

Conscia har vundet opgaven for TV2 foran tre andre netværksvirksomheder. Aftalen løber indtil udgangen af september 2015.

Læs også:

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S