Skype lukker stort sikkerhedshul

I længere tid har det været muligt at overtage enhver Skype-konto med et simpelt trick. Hullet er nu lukket.

Artikel top billede

Skype har nu lukket et alvorligt sikkerhedshul, som kunne bruges til at overtage en Skype-konto hvis blot man kender ejerens mailadresse. I en kortfattet meddelelse fortæller det Microsoft-ejede Skype, at problemet nu er løst.

Ifølge det danske sikkerhedsfirma CSIS var der tale om en kritisk designfejl og et meget alvorligt privacy-problem. Det var ikke kun muligt at overtage en fremmed persons konto, men også at få adgang til hele chat-historikken og dermed se alle de beskeder, som den pågældende har skrevet og modtaget.

Informationerne om hullet slap ud i et russisk online-forum. Det ser ud til, at hullet skyldes en fejl i password reset-funktionen.

Hvis man opretter en ny Skype-konto og angiver mailadressen for den konto, som man ønsker at overtage, kunne man herefter gennemføre et password reset og dermed opnå fuld adgang til offerets konto.

Skype tillader nemlig, at man opretter flere konti med samme mailadresse. Men når man gennemfører et password-reset, bliver linket for at nulstille kodeordet for den første konto sendt til den nye konto. Herefter er der altså fuld adgang til den oprindelige Skype-konto.

Russiske Dmitry Chestnykh hævder, at han har informeret Microsoft om problemet allerede i august, men først nu er sårbarheden altså rettet.

Ifølge Skype har tjenesten omkring 250 millioner brugere. Microsoft har netop annonceret, at firmaets egen Live Messenger bliver lukket og integreret ind i Skype.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT