Her er de værste it-miljøsvin

Ny rangliste fra Greenpeace hjælper med at finde de grønneste gadgets.

Artikel top billede

Greenpeace har netop udgivet sin årlige "Guide to Greener Electronics", hvor de store elektronik-producenter bliver målt på deres miljøindsats. Det er hele produktions-processen, der bliver taget med i vurderingen, og det generelle billede er, at det stadig halter med klimabeskyttelsen.

Ligesom sidste år lander Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM) på en bundplacering som den største miljøsynder. Det canadiske selskab har kun fået to ud af 32 mulige point.

Greenpeace kritiserer blandt andet, at RIM bruger skadelige kemikalier som PVC, bromerede flammehæmmere og beryllium i sine produkter.

Helt i toppen ligger indiske Wipro, mens HP kommer ind som nr. 2 og Nokia som nr. 3.

Blandt de 15 producenter på listen ligger Apple og Samsung midt i feltet som henholdsvis nr. 6 og 7, mens japanske giganter som Panasonic, Sharp og Toshiba klarer sig dårligt.

Den største højdespringer er Acer, der har bevæget sig opad med ni pladser og nu ligger som nr. 4.

I et blogindlæg konstaterer Greenpeace, at der er sket fremskridt, når det gælder om at få fjernet de skadelige stoffer, men den næste udfordring er at få overbevist producenterne om, at de skal bruge bæredygtig energi i produktionen.

Det er nok ikke helt tilfældigt, at Greenpeace udsender sin guide lige inden den travle julehandel. Greenpeace har også et godt råd til alle miljøbevidste gadget-elskere.

"Den grønneste valgmulighed er tit, at du kun skal købe det, som du virkelig har brug for, at købe brugt elektronik, og at forlænge levetiden for dine enheder ved at opgradere dem eller udskifte batteriet. Den grønneste elektroniske gadget er normalt den, som du ikke køber," konstaterer Greenpeace.

Det skåner så både miljøet og pengepungen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S