Verdens lande kan ikke nå til enighed om nettets fremtid

Den store FN-konference om en ny teletraktat i Dubai tegner til at blive en fiasko. USA og andre lande har nægtet at underskrive.

Artikel top billede

Efter to ugers forhandlinger i Dubai ser det ud til, at FN-konferencen om en ny international teletraktat slutter som en fiasko. Flere af de store lande som USA, Tyskland og Storbritannien vil ikke underskrive aftalen.

Et af de vigtigste programpunkter på den såkaldte World Conference on International Telecommunications (WCIT) er genforhandlingen af en traktat om international telekommunikation fra 1988.

Allerede på forhånd havde Google advaret om, at flere lande ønsker, at kontrollen over nettet skal overdrages til FN-organisationen ITU og dens medlemmer.

Det vil betyde et meget dramatisk indgreb i nettets administration, der i dag ligger hos tekniske organisationer som ICANN og Internet Society.

Det er lande som Rusland, Kina og Saudi-Arabien, der presser på for at få udvidet den statslige kontrol med nettet.

Et russisk forslag ville indebære, at medlemslandene skal have "den suveræne ret til at administrere internettet i deres eget nationale territorium og styre de nationale domænenavne".

I de sidste to par uger har man forsøgt at nå til enighed, men lederen af den amerikanske delegation, Terry Kramer, siger nu, at USA ikke kan skrive under på traktaten.

"Det er med et tungt hjerte og en erkendelse af de tabte muligheder, at USA nu må kommunikere, at vi ikke kan underskrive aftalen i dens nuværende form. Internet har givet verden uanede økonomiske og sociale fremskridt i de sidste 24 år," siger Terry Kramer ifølge Techcrunch.

USA afviser ethvert forsøg på at udvide teletraktaten til at omfatte regulering af nettet og dets indhold.

Hele ideen om at FN vil forsøge at overtage kontrollen over nettet er helt urealistisk, forklarer en professor fra Syracuse University.

"Hvis traktaten gør noget som er imod det som USA eller andre lande ønsker for nettet, kan de blot undlade at ratificere den," siger professor Milton Mueller til Techcrunch.

Det ser ud til, at både Danmark, Norge og Sverige er blandt de lande, der har nægtet at skrive under på aftalen.

Der forhandles stadig fredag, som er konferencens sidste dag, men det regnes for usandsynligt, at der kommer et gennembrud i sidste øjeblik.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S