Spotify-investor skyder penge i dansk vin-app

Den nordiske venturefond Creandum, der er kendt for sin investering i Spotify, lægger nu penge i den danske vin-app Vivino.

Artikel top billede

Den danske vin-app Vivino har netop modtaget en investering på 5,7 millioner kroner fra den nordiske venturefond Creandum, der er kendt for at have investeret i musiktjenesten Spotify. Creandum har også skudt penge i iZettle og Wrapp.

En af de første investorer i Vivino var Skype- og Kazaa-iværksætter Janus Friis, som har skudt et ukendt beløb i selskabet over flere omgange. Seed Capital er også med som investorer.

"Vi tror på, at holdet bag Vivino kan gøre deres vin app førende globalt og i sidste ende blive en dominerende spiller indenfor handel med vin globalt," lyder kommentaren fra Martin Hauge, der er general partner hos Creandum.

Med den danske app kan man tage et billede af en vinflaske og få flere informationer om vinen på sin smartphone. Brugerne kan gemme lister med vine, afgive bedømmelser og dele de vine, som de drikker.

Databasen omfatter i øjeblikket 500.000 vine fra 15.000 vin-producenter i hele verden. Det skulle være mere end halvdelen af verdens vine.

Ifølge Vivino er der nu 100.000 downloads per måned, og det skulle være en tidobling på et halvt år. Det globale vinmarked har en anslået værdi på 500 milliarder kroner.

Vivino er startet af Heini Zachariassen og Theis Søndergård, som tidligere har arbejdet sammen hos BullGuard.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S