LEGO kommer med ny robot-platform

Nu er LEGO klar med den tredje generation af sine Mindstorms-robotter.

Artikel top billede

På Consumer Electronics Show i Las Vegas har den danske LEGO-koncern præsenteret den tredje generation af sin programmerbare robot-platform Mindstorms. Det nye EV3 sæt kommer i årets anden halvdel og skal koste omkring 3.000 kroner.

LEGO fortæller, at den nye generation er lettere at programmere end forgængeren, men samtidig skulle der være langt flere funktioner og muligheder for at "hacke" systemet.

Kernen i sættet er en såkaldt P-Brick, der indeholder en ARM9-processor. Forgængeren NXT brugte en ARM7. Der er også 16 MB Flash-hukommelse og 64 MB RAM. Det er ikke meget i forhold til en almindelig smartphone, men det betyder alligevel, at robotterne kan lagre og afvikle simple programmer.

Det er selvfølgelig også muligt at styre robotten med en iPhone eller Android-mobil, og der er en integreret USB-port og indstikplads til SD-kort. P-Brick bruger en Linux-baseret firmware.

Der er tre interaktive servo-motorer, to berøringsfølsomme sensorer og en infrarød føler, som kan måle afstand og bevægelse, samt en farve-sensor.

Sættet leveres med byggevejledninger til 17 forskellige robotter, herunder den humanoide "Everstorm" og "Spiker", der ligner en skorpion. Sammen med Autodesk har LEGO udviklet 3D-vejledninger, hvor man kan få vist modellen fra alle vinkler i den pågældende app.

Mindstorms kommer også i en særlig version til skoler, Educations EV3, hvor eleverne skulle være i stand til at designe og bygge en robot i løbet af 45 minutter.

Det grafiske udviklingsværktøj Labview fra National Instruments bruges til at programmere robotterne. Men det skulle også være muligt at indkode simple programmer direkte i P-Brick uden at tænde computeren.

Den nye robot-platform er fuldt kompatibel med forgængeren, NXT, så man kan bruge sensorer og andre komponenter fra de gamle robotter og programmere NXT-hardware med den nye software.

Den første generation af Mindstorms kom helt tilbage i 1998, og den anden generation NXT blev lanceret for seks år siden på CES i Las Vegas.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)