LEGO kommer med ny robot-platform

Nu er LEGO klar med den tredje generation af sine Mindstorms-robotter.

Artikel top billede

På Consumer Electronics Show i Las Vegas har den danske LEGO-koncern præsenteret den tredje generation af sin programmerbare robot-platform Mindstorms. Det nye EV3 sæt kommer i årets anden halvdel og skal koste omkring 3.000 kroner.

LEGO fortæller, at den nye generation er lettere at programmere end forgængeren, men samtidig skulle der være langt flere funktioner og muligheder for at "hacke" systemet.

Kernen i sættet er en såkaldt P-Brick, der indeholder en ARM9-processor. Forgængeren NXT brugte en ARM7. Der er også 16 MB Flash-hukommelse og 64 MB RAM. Det er ikke meget i forhold til en almindelig smartphone, men det betyder alligevel, at robotterne kan lagre og afvikle simple programmer.

Det er selvfølgelig også muligt at styre robotten med en iPhone eller Android-mobil, og der er en integreret USB-port og indstikplads til SD-kort. P-Brick bruger en Linux-baseret firmware.

Der er tre interaktive servo-motorer, to berøringsfølsomme sensorer og en infrarød føler, som kan måle afstand og bevægelse, samt en farve-sensor.

Sættet leveres med byggevejledninger til 17 forskellige robotter, herunder den humanoide "Everstorm" og "Spiker", der ligner en skorpion. Sammen med Autodesk har LEGO udviklet 3D-vejledninger, hvor man kan få vist modellen fra alle vinkler i den pågældende app.

Mindstorms kommer også i en særlig version til skoler, Educations EV3, hvor eleverne skulle være i stand til at designe og bygge en robot i løbet af 45 minutter.

Det grafiske udviklingsværktøj Labview fra National Instruments bruges til at programmere robotterne. Men det skulle også være muligt at indkode simple programmer direkte i P-Brick uden at tænde computeren.

Den nye robot-platform er fuldt kompatibel med forgængeren, NXT, så man kan bruge sensorer og andre komponenter fra de gamle robotter og programmere NXT-hardware med den nye software.

Den første generation af Mindstorms kom helt tilbage i 1998, og den anden generation NXT blev lanceret for seks år siden på CES i Las Vegas.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)