Artikel top billede

Fona står i stampe - men med overskud

Trods effektiviseringer og vækst i salget kniber det fortsat med at tjene penge for retailkæmpen.

Sparerunder og effektiviseringer har ikke været nok til for alvor at vende udviklingen i retailkæden Fonas moderselskab F Group, som trods en fire procents stigning i omsætningen stadig har svært ved for alvor at tjene penge.

I 2011/2012 rundede Fonas omsætning lige akkurat to milliarder kroner, hvilket dog er et stykke fra niveauet før den økonomiske krise, hvor omsætningen i 2006/2007 var oppe at vende omkring 2,2 milliarder kroner.

Hverken den stigende omsætning eller effektiviseringer er dog for alvor slået igennem på bundlinien. Dog er sidste års underskud på tre millioner kroner vendt til et overskud på 11,5 millioner kroner før skat. Den gevinst er fortrinsvis hentet ved en 12 millioner kroner stor besparelse på personaleomkostningerne.

Til sammenligning kom den absolut største spiller på det danske retailmarked - Elgiganten - i november i fjor ud med et trecifret millionoverskud og en vækst i omsætningen på mere end 20 procent.

I regnskabet konstaterer F Group, at retailmarkedet fortsat er præget af stærk priskonkurrence, ligesom forbrugernes tilbageholdenhed har betydning.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra F Groups direktør Michael Kjær.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere