Data-angreb lammer Rejseplanen

En af de mest besøgte danske hjemmesider, Rejseplanen, blev lammet af et større internet-angreb i weekenden.

Artikel top billede

Rejseplanen har været ramt af et såkaldt Distributed Denial of Service (DDoS) angreb i weekenden. Det betyder, at webstedet bliver oversvømmet med trafik, så det er svært eller umuligt for de rigtige brugere at komme igennem. Typisk sker der det, at serveren modtager et meget stort antal forespørgsler på kort tid.

Det er anden gang i løbet af få uger, at Rejseplanen er udsat for et DDoS-angreb. Det fortæller marketing-chef Birgitte Woolridge til ComON.

Det seneste angreb i weekenden gjorde, at Rejseplanens servere blev overbelastet, og mens disse fjendtlige angreb stod på, var det ikke muligt at hente data fra Rejseplanen.

"Det startede lørdag nat og i første omgang kun trafikken fra udenlandske adresser. Vi reagerede så ved at spærre for udenlandske ip-adresser. Men senere fortsatte angrebet fra danske adresser, og så nyttede det jo ikke noget," forklarer Birgitte Woolridge.

Hun fortæller, at angrebet både har berørt www.rejseplanen.dk og alle Rejseplanens apps og øvrige tjenester.

For brugerne betyder det, at tjenesten enten har været meget langsom eller slet ikke har svaret. Der var både problemer tidligt om morgenen og i løbet af eftermiddagen og aftenen søndag.

Rejseplanen oplyser, at de forskellige tjenester nu skulle køre normalt igen. Birgitte Woolridge kan ikke forklare, hvorfor Rejseplanen har været målet for angrebet, men henviser til, at en række andre større danske sites også har været udsat for angreb i den seneste tid.

Hun fortæller, at man drøfter i øjeblikket, om der skal indledes en efterforskning i sagen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job