Data-angreb lammer Rejseplanen

En af de mest besøgte danske hjemmesider, Rejseplanen, blev lammet af et større internet-angreb i weekenden.

Artikel top billede

Rejseplanen har været ramt af et såkaldt Distributed Denial of Service (DDoS) angreb i weekenden. Det betyder, at webstedet bliver oversvømmet med trafik, så det er svært eller umuligt for de rigtige brugere at komme igennem. Typisk sker der det, at serveren modtager et meget stort antal forespørgsler på kort tid.

Det er anden gang i løbet af få uger, at Rejseplanen er udsat for et DDoS-angreb. Det fortæller marketing-chef Birgitte Woolridge til ComON.

Det seneste angreb i weekenden gjorde, at Rejseplanens servere blev overbelastet, og mens disse fjendtlige angreb stod på, var det ikke muligt at hente data fra Rejseplanen.

"Det startede lørdag nat og i første omgang kun trafikken fra udenlandske adresser. Vi reagerede så ved at spærre for udenlandske ip-adresser. Men senere fortsatte angrebet fra danske adresser, og så nyttede det jo ikke noget," forklarer Birgitte Woolridge.

Hun fortæller, at angrebet både har berørt www.rejseplanen.dk og alle Rejseplanens apps og øvrige tjenester.

For brugerne betyder det, at tjenesten enten har været meget langsom eller slet ikke har svaret. Der var både problemer tidligt om morgenen og i løbet af eftermiddagen og aftenen søndag.

Rejseplanen oplyser, at de forskellige tjenester nu skulle køre normalt igen. Birgitte Woolridge kan ikke forklare, hvorfor Rejseplanen har været målet for angrebet, men henviser til, at en række andre større danske sites også har været udsat for angreb i den seneste tid.

Hun fortæller, at man drøfter i øjeblikket, om der skal indledes en efterforskning i sagen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job