Softwarelæk kan åbne døren for BIOS-hackere

AMI bekræfter, at kildetekst til UEFI BIOS er lækket på nettet, men afviser, at brugernes sikkerhed er truet.

Artikel top billede

Sikkerhedsforskeren Adam Caudill har fundet kildeteksten til UEFI BIOS-firmware og en tilhørende privat krypteringsnøgle fra American Megatrends (AMI) på en åben FTP-server i Taiwan. Denne nøgle kan bruges til at udvikle falske BIOS-opdateringer med malware, som så kan smugles ind på computeren.

AMI har nu udsendt en pressemeddelelse og bekræftet, at UEFI-kildeteksten og den private nøgle er ægte. Men det er en af selskabets partnere og ikke AMI selv, der har lækket koden.

Desuden mener AMI, at sikkerhedstruslen er begrænset. Der er kun tale om en testnøgle, forklarer selskabet, og den bliver normalt skiftet ud med en produktionsnøgle i den færdige BIOS.

Testnøglen er kun beregnet til udviklere, og den lækkede kode samt nøgle burde derfor ikke være en trussel mod brugere med AMIs firmware. Men det kan ikke garanteres, at nogle producenter ikke har brugt testnøgler i deres færdige produkter - stik imod AMI's anbefalinger.

"Sagen er bekymrende, men AMI vil gerne understrege overfor sine kunder og partnere, at det ikke burde være et sikkerheds-problem for dem. Hvis de har fulgt den normale procedure for BIOS-signering, vil sikkerhedsfunktionerne i vores BIOS og signatur-processen fungere som ønsket og være 100 pct. sikker," lyder kommentaren fra AMI-chef Subramonian Shankar.

Men selv hvis nøglerne ikke direkte kan bruges til at smugle skadelig kode ind på computere med UEFI fra AMI, er den lækkede kode alligevel et problem for selskabet. Hackere kan hente og analysere koden og bruge den til at finde svagheder, der kan udnyttes til angreb.

Adam Caudill henviser til, at UEFI-firmware kun sjældent bliver opdateret, og dermed kan der gå lang tid, inden mulige sikkerhedshuller bliver rettet.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,