Softwarelæk kan åbne døren for BIOS-hackere

AMI bekræfter, at kildetekst til UEFI BIOS er lækket på nettet, men afviser, at brugernes sikkerhed er truet.

Artikel top billede

Sikkerhedsforskeren Adam Caudill har fundet kildeteksten til UEFI BIOS-firmware og en tilhørende privat krypteringsnøgle fra American Megatrends (AMI) på en åben FTP-server i Taiwan. Denne nøgle kan bruges til at udvikle falske BIOS-opdateringer med malware, som så kan smugles ind på computeren.

AMI har nu udsendt en pressemeddelelse og bekræftet, at UEFI-kildeteksten og den private nøgle er ægte. Men det er en af selskabets partnere og ikke AMI selv, der har lækket koden.

Desuden mener AMI, at sikkerhedstruslen er begrænset. Der er kun tale om en testnøgle, forklarer selskabet, og den bliver normalt skiftet ud med en produktionsnøgle i den færdige BIOS.

Testnøglen er kun beregnet til udviklere, og den lækkede kode samt nøgle burde derfor ikke være en trussel mod brugere med AMIs firmware. Men det kan ikke garanteres, at nogle producenter ikke har brugt testnøgler i deres færdige produkter - stik imod AMI's anbefalinger.

"Sagen er bekymrende, men AMI vil gerne understrege overfor sine kunder og partnere, at det ikke burde være et sikkerheds-problem for dem. Hvis de har fulgt den normale procedure for BIOS-signering, vil sikkerhedsfunktionerne i vores BIOS og signatur-processen fungere som ønsket og være 100 pct. sikker," lyder kommentaren fra AMI-chef Subramonian Shankar.

Men selv hvis nøglerne ikke direkte kan bruges til at smugle skadelig kode ind på computere med UEFI fra AMI, er den lækkede kode alligevel et problem for selskabet. Hackere kan hente og analysere koden og bruge den til at finde svagheder, der kan udnyttes til angreb.

Adam Caudill henviser til, at UEFI-firmware kun sjældent bliver opdateret, og dermed kan der gå lang tid, inden mulige sikkerhedshuller bliver rettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,