Softwarelæk kan åbne døren for BIOS-hackere

AMI bekræfter, at kildetekst til UEFI BIOS er lækket på nettet, men afviser, at brugernes sikkerhed er truet.

Artikel top billede

Sikkerhedsforskeren Adam Caudill har fundet kildeteksten til UEFI BIOS-firmware og en tilhørende privat krypteringsnøgle fra American Megatrends (AMI) på en åben FTP-server i Taiwan. Denne nøgle kan bruges til at udvikle falske BIOS-opdateringer med malware, som så kan smugles ind på computeren.

AMI har nu udsendt en pressemeddelelse og bekræftet, at UEFI-kildeteksten og den private nøgle er ægte. Men det er en af selskabets partnere og ikke AMI selv, der har lækket koden.

Desuden mener AMI, at sikkerhedstruslen er begrænset. Der er kun tale om en testnøgle, forklarer selskabet, og den bliver normalt skiftet ud med en produktionsnøgle i den færdige BIOS.

Testnøglen er kun beregnet til udviklere, og den lækkede kode samt nøgle burde derfor ikke være en trussel mod brugere med AMIs firmware. Men det kan ikke garanteres, at nogle producenter ikke har brugt testnøgler i deres færdige produkter - stik imod AMI's anbefalinger.

"Sagen er bekymrende, men AMI vil gerne understrege overfor sine kunder og partnere, at det ikke burde være et sikkerheds-problem for dem. Hvis de har fulgt den normale procedure for BIOS-signering, vil sikkerhedsfunktionerne i vores BIOS og signatur-processen fungere som ønsket og være 100 pct. sikker," lyder kommentaren fra AMI-chef Subramonian Shankar.

Men selv hvis nøglerne ikke direkte kan bruges til at smugle skadelig kode ind på computere med UEFI fra AMI, er den lækkede kode alligevel et problem for selskabet. Hackere kan hente og analysere koden og bruge den til at finde svagheder, der kan udnyttes til angreb.

Adam Caudill henviser til, at UEFI-firmware kun sjældent bliver opdateret, og dermed kan der gå lang tid, inden mulige sikkerhedshuller bliver rettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S