Ups'er - SKAT ledte efter skjulte formuer i dine Google-søgninger

"Vi kan se, du har søgt på en dyr ting. Har du betalt din SKAT?"

Artikel top billede

Søgte du i morges på luksusbilmærker som "Porsche", "Lamborghini" og "Ferrari" i Google, fik du blandt andet følgende tekst-reklame:

"Vi kan se, du har søgt på en dyr ting. Har du betalt din SKAT?"

En yderst målrettet og nidkær reklame, der fik mange til at mistænke nogle af SKATs medarbejdere for at være mistroiske skrankepaver.

For kan man virkelig ikke eje eller have interesse for dyre biler - uden at blive mistænkt for at være skatteunddrager.

Reklamen indeholdt nemlig udelukkende et link med den beskrivende ordlyd: http://www.skat.dk/skattely.

Undskyld!

Men det hele er en fejl, oplyser SKAT. En manuel fejl hos mediebureauet UIM, der varetager en aktuel kampagne på vegne af SKAT.

"Det er ikke en test. Det er en manuel fejl, at de er kommet ud. De er slet ikke godkendte og skulle ikke have været på. Indholdet har ikke noget med virkeligheden at gøre," siger Lars Boesen, kundeansvarlig hos IUM til ComON.

"Hvis du har set reklamerne, så kan du se, at de har en wording og en tone, som SKAT aldrig ville bruge," uddyber han. 

Desuden er undersiden "Skattely" på Skat.dk et dødt link.

Men den forkert godkendte AdWords-reklame er ikke helt taget ud af en IUM-medarbejders frie fantasi. IUM har fået til opgave at markedsføre en aktuel kampagne fra SKAT. En kampagne der opfordrer danskere til at oplyse om uregistrerede formuer i udlandet - for i en periode at slippe med nedsat bødestraf.

Vi bremser lige den rigtige kampagne

På grund af dagens ups'er har IUM trukket håndbremsen på den rigtige kampagne. Men der kommer snart to AdWords-kampagner, der skal oplyse danskere om, at de ikke må gemme penge for SKAT uden for landet.

Men ifølge Lars Boesen skal bilfanatikere eller danskere, der søger efter liebhavervillaer og dyre champagner på Google, ikke frygte at blive udpeget som potentielle skatteunddragere.

Reklamen vil kun blive udløst af ganske få søgeord. Pt. to planlagte.

Du kalder det en manuel fejl. Men teksten er jo blevet formuleret og gjort klar. Er det noget, en medarbejder har siddet og lavet for sjovt? 

"På ingen måde. Generelt når man laver den slags kampagner, så lægger man ting sammen og eksperimenterer. Der er altid noget, som ender med aldrig at se dagens lys. Uheldigvis er det her blevet klikket "aktivt". Det er en tekst, der er lavet i processen," siger Lars Boesen.

LÆS OGSÅ:

Skattesnyder pralede på nettet - SKAT kiggede med

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job