Mars-robottens lillebror skal køre rundt på Grønland

NASA sender nu en selvkørende robot til Grønland for at måle indlandsisens tykkelse.

Artikel top billede

Det er ikke kun Mars, der skal udforskes med robotter. Nu vil NASA også sende en selvkørende robot på opdagelsesrejse til Grønland. Det er en mere simpel model end robotten Curiosity, der landede på Mars i august sidste år.

NASA fortæller, at robotten Grover skal testes mellem den 3. maj og 8. juni i den højeste del af Grønland. Her skal den autonome robot selv køre rundt og måle isens tykkelse.

Navnet er en forkortelse for Greenland Rover and Goddard Remotely Operated Vehicle for Exploration and Research.

Robotten har en længde på to meter, og den vejer omkring 400 kilo. Den henter energi fra solpaneler og kører rundt med en beskeden hastighed på 2 km/t. Robot er udstyret med en jordradar og forskellige andre instrumenter.

Forskerne fortæller, at Grover i første omgang skal kommunikere med basislejren over Wi-Fi inden for en afstand på fem kilometer, men senere skal den skifte til satellit-kommunikation.

Til juni vil forskerne også teste en anden selvkørende robot, Cool Robot, som skal samle data om isen og atmosfæren i Arktis.

Forældet teknologi

Som ComON kunne fortælle sidste år, er computerne i NASA's robotter forholdsvis primitive. Mars-robotten Curiosity indeholder to redundante computere med hver en processor på op mod 200 MHz, 256 MB hukommelse og 2 GB Flash-lagerplads.

De tekniske specifikationer er altså mindre imponerende end de smartphones, som de fleste af os går rundt med i lommen.

Men NASA har ekstremt store krav til driftssikkerheden og bruger kun gennemprøvet teknologi, der allerede er testet i rummet. Det er trods alt ikke muligt at sende en tekniker til Mars og udskifte en komponent, hvis den går i stykker.

Forbindelsen mellem Mars og Jorden er heller ikke imponerende hurtig. Det anslås, at robotten sender omkring 30 MB om dagen.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S