Mars-robottens lillebror skal køre rundt på Grønland

NASA sender nu en selvkørende robot til Grønland for at måle indlandsisens tykkelse.

Artikel top billede

Det er ikke kun Mars, der skal udforskes med robotter. Nu vil NASA også sende en selvkørende robot på opdagelsesrejse til Grønland. Det er en mere simpel model end robotten Curiosity, der landede på Mars i august sidste år.

NASA fortæller, at robotten Grover skal testes mellem den 3. maj og 8. juni i den højeste del af Grønland. Her skal den autonome robot selv køre rundt og måle isens tykkelse.

Navnet er en forkortelse for Greenland Rover and Goddard Remotely Operated Vehicle for Exploration and Research.

Robotten har en længde på to meter, og den vejer omkring 400 kilo. Den henter energi fra solpaneler og kører rundt med en beskeden hastighed på 2 km/t. Robot er udstyret med en jordradar og forskellige andre instrumenter.

Forskerne fortæller, at Grover i første omgang skal kommunikere med basislejren over Wi-Fi inden for en afstand på fem kilometer, men senere skal den skifte til satellit-kommunikation.

Til juni vil forskerne også teste en anden selvkørende robot, Cool Robot, som skal samle data om isen og atmosfæren i Arktis.

Forældet teknologi

Som ComON kunne fortælle sidste år, er computerne i NASA's robotter forholdsvis primitive. Mars-robotten Curiosity indeholder to redundante computere med hver en processor på op mod 200 MHz, 256 MB hukommelse og 2 GB Flash-lagerplads.

De tekniske specifikationer er altså mindre imponerende end de smartphones, som de fleste af os går rundt med i lommen.

Men NASA har ekstremt store krav til driftssikkerheden og bruger kun gennemprøvet teknologi, der allerede er testet i rummet. Det er trods alt ikke muligt at sende en tekniker til Mars og udskifte en komponent, hvis den går i stykker.

Forbindelsen mellem Mars og Jorden er heller ikke imponerende hurtig. Det anslås, at robotten sender omkring 30 MB om dagen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores team som Infrastruktursystem Specialist i Hvidovre!!

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S