Masseflugt fra verdens mest populære onlinespil

I løbet af kort tid har 1,3 million spillere forladt Azeroth. Kineserne flygter trods Panda-tema.

Artikel top billede

Mellem januar og marts er antallet af abonnenter hos verdens mest populære onlinespil World of Warcraft (WoW) faldet med 1,3 millioner. Det viser de seneste tal fra udgiveren Activision Blizzard. Her forventer man også, at tallet vil fortsætte med at falde. Det er de mange nye gratis-spil, der får skylden for spillerflugten.

Men tallene viser også, at WoW især har tabt brugere i Asien. Den sidste store udvidelse, Mists of Pandaria, havde ellers et Panda-tema for at tiltrække de kinesiske spillere. Der er kun få pandaer tilbage i verden, og de fleste af dem lever i Kina, hvor dyret er et meget populært symbol.

Ligesom pandaen er WoW også truet af udryddelse i den benhårde overlevelseskamp online. WoW er dog stadig det største MMORPG (Massively Multiplayer Online Roleplaying Game), men mange spillere er væk nu.

I 2010 havde WoW mere end 12 millioner spillere, men nu er tallet faldet til 8,3 millioner. Det menes, at halvdelen af dem er kinesere. Derfor har det kinesiske marked en meget stor betydning for WoW-firmaet Blizzard.

I foråret 2010 måtte selskabet sige farvel til 600 medarbejdere eller omkring 10 pct. af de ansatte.

Spilfirmaet har forsøgt forskellige strategier for at holde på spillerne. Der er nu en meget begrænset free-to-play version, hvor man kan prøve en lille del af spillet uden at betale.

Den kommende lancering af efterfølgerne til Sonys PlayStation 3 og Microsofts Xbox 360 har skabt usikkerhed på spilmarkedet, og det betyder, at Blizzard forventer et vanskeligt år.

Så hjælper det heller ikke, at Nintendos nye Wii U har fået en meget lunken modtagelse indtil videre.

Activision Blizzard står også bag den populære Skylanders-serie med spil og fysiske figurer, som snart får konkurrence fra det nye Disney Infinite.

I sidste uge blev selskabet ramt af et andet pinligt problem. Flere spillede havde opdaget, at de kunne forøge deres formue i Diablo III med et lille auktions-trick. Blizzard har nu lukket for auktions-funktionen.

Danske Lego har tidligere uden held forsøgt sig med en WoW-rival, Lego Universe. Den største digitale satsning i Lego's historie blev en fiasko, og 115 ansatte blev afskediget i 2011.

Lego forsøgte at redde sit onlinespil ved at relancere det i en gratisversion, men antallet af spillere var for lille.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS