Microsoft: Sådan bruger du vores nye motor til big data

Med Computerworld til WPC To nye Excel-plugins, der er tilgængelig for alle i dag, kan gøre det nemmere for din virksomhed at træffe de rigtige beslutninger, mener Microsoft.

Artikel top billede

Houston: Microsoft gør det nu så nemt at behandle big data, at alle med Excel 2013 nemt kan komme i gang med at skaffe og gennemtrawle de store datamængder.

"Med de to Excel-plugins, GeoFlow og Data Explorer, kan virksomhederne forvandle åbne dataset fra internettet til noget konkret og brugbart, og det giver på den måde din virksomhed helt nye muligheder," fortæller Lars Bo Granath, der er ansvarlig for big data- og business intelligence-produkterne i Danmark.

Ved at bruge de ustrukturerede datasæt i kombination med virksomhedernes egne data kan de danske virksomheder for alvor begynde at tage hul på big data, mener han.

Men Lars Bo Granath erkender dog, at der på det danske marked er et stykke vej, før virksomhederne for alvor får øjnene op før mulighederne.

Derfor skal beslutningerne gøres datadrevne
Det handler først og fremmest om at kunne kombinere mange dataset for at skabe merværdi.

"Værdi af ustrukturerede data får du ved at sammenkoble det med dine eksisterende data," siger han.

"Hvis du er øl-producent kan du nu undersøge, om folk snakker om din nye øl på de sociale medier ved at bruge vores motor, og så kan du yderligere sammenkoble det med, hvor der er godt vejr. Læg dette sammen, og du kan på den måde finde ud af, hvilke af dine lagre i landet, der skal fyldes mest op."

Microsoft tror da også på, at virksomhedernes beslutninger i fremtiden vil være drevet langt mere af data.

"Så kan du netop forudsige, hvad det er du skal gøre. Allerede i dag kan du jo kan tage beslutninger ud fra konkrete data," siger han.

Virksomhederne mangler konkrete cases
De to Excel-plugins trækker data fra Microsofts Bing motor, og de findes i dag kun som preview-versioner til Excel 2013.

Hvorfor ser vi ikke flere virksomheder, der udnytter det her i Danmark?

"Der mangler cases i Danmark," siger han og forstætter:

"Vi skal kunne konkretisere, hvilke økonomiske effekter virksomhederne får ud af at udnytte de muligheder, vi stiller til rådighed."

GeoFlow og Data Explorer vil i de endelige versioner gå under navnene Power Map og Power Query, og de vil være inkluderet i pakken Power BI.

Læs også:

Galleri: Følg med indenfor til Microsofts største konference

Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi

Microsoft: Sådan vil vi genskabe vores forretning

Partner: Microsoft sidder tungt på big data

Microsoft-chef: Partnerne skal bare tage sig sammen og komme op i skyen

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S