Microsoft: Sådan bruger du vores nye motor til big data

Med Computerworld til WPC To nye Excel-plugins, der er tilgængelig for alle i dag, kan gøre det nemmere for din virksomhed at træffe de rigtige beslutninger, mener Microsoft.

Artikel top billede

Houston: Microsoft gør det nu så nemt at behandle big data, at alle med Excel 2013 nemt kan komme i gang med at skaffe og gennemtrawle de store datamængder.

"Med de to Excel-plugins, GeoFlow og Data Explorer, kan virksomhederne forvandle åbne dataset fra internettet til noget konkret og brugbart, og det giver på den måde din virksomhed helt nye muligheder," fortæller Lars Bo Granath, der er ansvarlig for big data- og business intelligence-produkterne i Danmark.

Ved at bruge de ustrukturerede datasæt i kombination med virksomhedernes egne data kan de danske virksomheder for alvor begynde at tage hul på big data, mener han.

Men Lars Bo Granath erkender dog, at der på det danske marked er et stykke vej, før virksomhederne for alvor får øjnene op før mulighederne.

Derfor skal beslutningerne gøres datadrevne
Det handler først og fremmest om at kunne kombinere mange dataset for at skabe merværdi.

"Værdi af ustrukturerede data får du ved at sammenkoble det med dine eksisterende data," siger han.

"Hvis du er øl-producent kan du nu undersøge, om folk snakker om din nye øl på de sociale medier ved at bruge vores motor, og så kan du yderligere sammenkoble det med, hvor der er godt vejr. Læg dette sammen, og du kan på den måde finde ud af, hvilke af dine lagre i landet, der skal fyldes mest op."

Microsoft tror da også på, at virksomhedernes beslutninger i fremtiden vil være drevet langt mere af data.

"Så kan du netop forudsige, hvad det er du skal gøre. Allerede i dag kan du jo kan tage beslutninger ud fra konkrete data," siger han.

Virksomhederne mangler konkrete cases
De to Excel-plugins trækker data fra Microsofts Bing motor, og de findes i dag kun som preview-versioner til Excel 2013.

Hvorfor ser vi ikke flere virksomheder, der udnytter det her i Danmark?

"Der mangler cases i Danmark," siger han og forstætter:

"Vi skal kunne konkretisere, hvilke økonomiske effekter virksomhederne får ud af at udnytte de muligheder, vi stiller til rådighed."

GeoFlow og Data Explorer vil i de endelige versioner gå under navnene Power Map og Power Query, og de vil være inkluderet i pakken Power BI.

Læs også:

Galleri: Følg med indenfor til Microsofts største konference

Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi

Microsoft: Sådan vil vi genskabe vores forretning

Partner: Microsoft sidder tungt på big data

Microsoft-chef: Partnerne skal bare tage sig sammen og komme op i skyen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks