Artikel top billede

Blodbad i konsulenthus: Derfor fyrer Capgemini

Ny strategi og en fusion med søsterselskab skal gøre op med fem års underskud i Capgemini. Se her, hvilke forretningsområder der bliver skåret væk.

Efter mindre end to måneder på posten træder konsulenthuset Capgeminis direktør Holger Bonde for alvor i karakter med en fyringsrunde, der koster 24 af selskabets omkring 300 medarbejdere jobbet.

Fyringerne hænger ifølge Bonde først og fremmest sammen med en ny strategi, som skal sætte fokus på de mest lønsomme forretningsområder i selskabet, som med en ubrudt række af underskud, siden finanskrisen brød løs i 2008, har tabt mere end tilsammen 70 millioner kroner før skat.

Til nytår fusionerer Capgemini med søsterselskabet Sogeti, som har klaret sig en del bedre end Capgemini. Holger Bonde er også direktør i Sogeti, hvor han har stået ved roret siden 2006. De to selskaber havde sidste år en samlet omsætning på mere end 400 millioner kroner.

"Vi har lagt en ny strategi, hvor vi har valgt nogle fokusområder, som vi ønsker satse på. Vi skal være et teknologihus som fokuserer på application development, maintenance og test af software. Hvis man skal være mere specifik, drejer det sig om sådan noget som SalesForce og vores løsninger til sundheds- og hospitalssektoren. Der kommer vi til at satse, ligesom vi vil satse på online og mobility-delen," siger Holger Bonde til Computerworld.

"Der er så nogle i den eksisterende organisation, som ikke passer så godt ind i den strategi. Det er så samtidig nogle af de områder, hvor det har været vanskeligt at tjene penge. Det er også nogle af områder, som vi nu skærer væk. De folk, vi nu afskediger, ved jo godt, at når jeg siger, hvad vi kommer til at satse på, så omfatter den nye retning ikke dem. Så det er ikke så svært for dem at forstå," siger han.

Men hvad er det så, I ikke skal lave fremover?

"Det bliver de opgaver, som ligger yderst ude i forhold til den mere forretningsmæssige rådgivning og vores rolle som strategihus. Sådan noget tror jeg ikke, vi skal fokusere på. Vi tror på, at den forandring vi laver nu betyder, at vi bliver endnu dybere og bedre på de områder, som vi vælger at fokusere på, så vi dermed kan blive endnu mere relevante for vores kunder."

Du har tidligere sagt, at der skal satses mere på salg. Skal I ansætte flere sælgere?

"Vi er stadig ved at finde ud af, hvordan den fremtidige salgsorganisation i de fusionerede selskaber kommer til at se ud. Men det er klart, at vi skal have en salgsorganisation, der er tilpasset den forretning, vi har."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere