Verdens dårligst bevarede it-hemmelighed afsløret: Mød Nexus 5

Googles nyeste mobil er officielt klar med dansk pris og lanceringsdato. Stort set alt om telefonen har været lækket på forhånd.

Artikel top billede

Det er ikke usædvanligt, at der lækkes informationer om nye produkter, inden de lanceres.

Men i tilfældet med Nexus 5 har det været så massivt, at det nærmest er endt som en vittighed. 

Googles nye mobiltelefon har været vist på billeder og i videoer, og alle specifikationer har været fremme meget længe.

Derfor var det heller ikke noget chok, da Google i går endelig valgte at offentliggøre telefonen, som er den første, der er udstyret med Android 4.4, også kaldet KitKat.

Nexus 5 er ligesom Nexus 4 produceret af LG, som er en af de mest loyale Android-støtter.

Den nye 5'er minder på hardwaresiden også en hel del om LG's egen Android-model G2, der blev lanceret for nogle måneder siden.

Processoren er en quadcore Snapdragon 800-model på 2,26 Ghz, som er en af de mest populære mobile processorer i øjeblikket til topmobiler.

Sony Xperia Z1 og Nokia 1520 har den eksempelvis også indenbords.

Understøtter 4G

Skærmen på Nexus 5 er fem tommer, og skærmopløsningen er fuld HD, 1.920 gange 1.080 pixel.

Lagerkapaciteten på den danske version af Nexus er 16 gigabyte uden mulighed for at udvide pladsen manuelt med et MicroSD-kort.

Kameraet tager fotos i en opløsning på otte megapixel, og det vil være i stand til at udnytte en af de nye funktioner i Android 4.4, som kaldes HDR+.

Den gør det muligt at tage en serie billeder med forskellig eksponering og automatisk sammensætte dem til ét enkelt foto med en stor spændvidde i lys og skygger.

Ligesom Nexus 4 virker den nye model med trådløs opladning, men den er på et punkt markant bedre; Nexus 5 understøtter 4G/LTE.

Det var noget overraskende fraværende på Nexus 4, som blev lanceret for et år siden.

Nexus 5 vil være at finde i de danske butikker i midten af november, og prisen bliver 4.000 kroner.

I næste uge forventer vi at have en hands-on session med den nye Google-mobil.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S