De her fire trends forvandler din mobilskærm for evigt

Den eksplosive mobiludvikling præger især skærmene, og vi kan snart forvente store ændringer. Få overblikket her.

Artikel top billede

1. Højere skærmopløsning

Vi er efterhånden blevet vant til fuld HD-opløsning på Android-topmodellerne, og senest er Windows Phone-platformen også blevet parat til skærme med opløsningen 1.920 gange 1.080 pixel.

Men udviklingen stopper naturligvis ikke her.

Vi kan forvente langt højere opløsning i den nærmeste fremtid, hvilket især giver mening på mobiler i fem tommer-klassen og større.

Ifølge TheVerge.com er Samsung klar med mobilskærme med en opløsning på 2.560 gange 1.440 pixel til næste år, mens vi i 2015 kan forvente display til vores telefoner med opløsningen 3.840 gange 2.160 pixel.

Det er samme høje opløsning, som også kaldes 4K eller UHD (Ultra HD), og det er den, de nyeste og toptrimmede fladskærme er udstyret med - sammen med nogle heftige prisskilte.

2. Skærmen får kurver

For en måned siden satte Samsung mobilen Galaxy Round til salg i Sydkorea, og det bemærkelsesværdige ved denne model er skærmen.

Den er nemlig kurvet.

I slutningen af oktober meldte konkurrenten LG så ud, at virksomheden var på vej med mobilen G Flex, der ligeledes har et bøjet display.

De to mobiler kurver dog på forskellige måder, så de er ikke ens. Se billederne i højre side. 

Trenden med bøjede display ses også på fladskærmsområdet, og det var særlig tydeligt på IFA-messen i Berlin i september, hvor producenterne viste deres nye topmodeller frem.

3. Fold dit display

Hvis vi kigger lidt længere frem, peger mange ting på, at vi snart får mobiltelefoner med foldbare skærme. Der har været snakket om det i flere år, og der har også været massevis af prototyper, som er blevet vist frem.

Ifølge Engadget.com har Samsungs topchef netop lovet, at det sydkoreanske firma vil begyndte at sælge mobiler med foldbare skærme i løbet af 2015.

I begyndelsen af året præsenterede Samsung sin seneste display-innovation på CES-messen i Las Vegas, og det så sådan her ud:

Fordelen ved de foldbare skærme er, at de naturligvis kan tåle mere hårdhændet behandling end vores nuværende mobilskærme, der ofte er i risikozonen for at blive slået i stykker ved et uheld.

Samtidig kan de foldbare skærme produceres på en måde, så de nærmest er papirtynde.

4. Skærmen gemmes væk

Vi kan altså forvente, at mobilskærmene udvikler sig eksplosivt de kommende år, men måske kommer vi faktisk til at bruge mindre tid på at stirre på de nye display.

Flere producenter eksperimenterer med det, som kaldes 'wearable gadgets' eller elektronik, som man tager på.

Vi har allerede prøvekørt Samsungs smartwatch Galaxy Gear, og konkurrenten Sony har også i flere år udviklet smarte ure.

Samtidig er Google på vej med Glass, der er et par futuriske tech-briller.

Fællestrækket for alle produkterne er, at de arbejder sammen med mobilen, men samtidig betyder det, at telefonen kan blive i bukselommen eller i tasken.

På uret kan du få notifikationer, og med brillerne kan du eksempelvis få navigationsvejledning eller optage fotos samt video.

Der er udsigt til, at vi kommer til at se langt flere 'wearable gadgets' i den kommende tid. Mange af dem er fitness- eller helbredsorienterede.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S