KMD-fyringer afsluttet: Så mange har mistet jobbet

Røgen er ved at lægge sig over KMD's store fyringsrunde. Se her, hvor mange ansatte har mistet deres job.

Artikel top billede

Tirsdagens store fyringsrunde i KMD er afsluttet.

118 medarbejdere har mistet deres job, mens 126 KMD-ansatte har fået en frivillig fratrædelse.

Med 244 ansatte ude af selskabet er KMD dermed landet på et mindre tal end de 275 stillinger, som selskabet først sigtede efter.

Det kan du læse mere om her: KMD vil fyre 275 ansatte.

KMD's HR-direktør, Lisbeth Hald, meddeler, at selskabet har arbejdet på at nedbringe antallet af fyringer ved blandt andet genplacering i andre stillinger og ved frivillige fratrædelser.

"Selv om det er glædeligt, at det er lykkedes at nedbringe antallet af afskedigelser væsentligt, er det selvfølgelig ikke rart for den enkelte at blive opsagt," siger hun.

Ballade om frivillige fratrædelser

Antallet af afskedigelser kunne have været færre, mener it-fagforbundet Prosa. Næstformand Hanne Lykke Jespersen fortæller, at KMD i den seneste måned har afvist mange ansøgninger om frivillige fratrædelser fra de ansatte.

Det skyldes ifølge Prosa, at selskabet ikke har været indstillet på i alle tilfælde at erstatte personer, der vil forlade selskabet frivilligt, med personer, der ellers har været udset til afskedigelse.

Dette afvises imidlertid blankt af KMD, der oplyser, at 'stort set alle, der har søgt om frivillig fratrædelse, har fået det.'

Faldende priser

KMD har tidligere begrundet nedlæggelsen af de pågældende stillinger med faldende priser i markedet for software og it-serviceløsninger.

Fyringsrunden udløser i alt årlige besparelser for KMD i niveauet 150 millioner til 200 millioner kroner, og selv om selskabet er en veritabel guldgrube, har selskabets ledelse altså fundet behov for at udløse disse besparelser.

Selskabets administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, sagde således til for en måned siden, at tirsdagens afskedigelser vil gøre KMD konkurrencedygtig og 'bedre rustet til at gennemføre KMD's strategi."

Læs også Computerworld-analyse: KMD's store slankekur: Derfor fyrer selskabet trods enormt overskud.

Læs interview med KMD-direktør Lars Monrad-Gylling om fyringsrunden: KMD-direktør: Sådan vil fyringerne ramme

Læs også:

Her ramte de mange KMD-fyringer hårdest

Stor fyringsrunde rammer KMD-ansatte tirsdag morgen

Fyringsrunde: KMD opsiger ansatte med e-mail

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S