KMD-fyringer afsluttet: Så mange har mistet jobbet

Røgen er ved at lægge sig over KMD's store fyringsrunde. Se her, hvor mange ansatte har mistet deres job.

Artikel top billede

Tirsdagens store fyringsrunde i KMD er afsluttet.

118 medarbejdere har mistet deres job, mens 126 KMD-ansatte har fået en frivillig fratrædelse.

Med 244 ansatte ude af selskabet er KMD dermed landet på et mindre tal end de 275 stillinger, som selskabet først sigtede efter.

Det kan du læse mere om her: KMD vil fyre 275 ansatte.

KMD's HR-direktør, Lisbeth Hald, meddeler, at selskabet har arbejdet på at nedbringe antallet af fyringer ved blandt andet genplacering i andre stillinger og ved frivillige fratrædelser.

"Selv om det er glædeligt, at det er lykkedes at nedbringe antallet af afskedigelser væsentligt, er det selvfølgelig ikke rart for den enkelte at blive opsagt," siger hun.

Ballade om frivillige fratrædelser

Antallet af afskedigelser kunne have været færre, mener it-fagforbundet Prosa. Næstformand Hanne Lykke Jespersen fortæller, at KMD i den seneste måned har afvist mange ansøgninger om frivillige fratrædelser fra de ansatte.

Det skyldes ifølge Prosa, at selskabet ikke har været indstillet på i alle tilfælde at erstatte personer, der vil forlade selskabet frivilligt, med personer, der ellers har været udset til afskedigelse.

Dette afvises imidlertid blankt af KMD, der oplyser, at 'stort set alle, der har søgt om frivillig fratrædelse, har fået det.'

Faldende priser

KMD har tidligere begrundet nedlæggelsen af de pågældende stillinger med faldende priser i markedet for software og it-serviceløsninger.

Fyringsrunden udløser i alt årlige besparelser for KMD i niveauet 150 millioner til 200 millioner kroner, og selv om selskabet er en veritabel guldgrube, har selskabets ledelse altså fundet behov for at udløse disse besparelser.

Selskabets administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, sagde således til for en måned siden, at tirsdagens afskedigelser vil gøre KMD konkurrencedygtig og 'bedre rustet til at gennemføre KMD's strategi."

Læs også Computerworld-analyse: KMD's store slankekur: Derfor fyrer selskabet trods enormt overskud.

Læs interview med KMD-direktør Lars Monrad-Gylling om fyringsrunden: KMD-direktør: Sådan vil fyringerne ramme

Læs også:

Her ramte de mange KMD-fyringer hårdest

Stor fyringsrunde rammer KMD-ansatte tirsdag morgen

Fyringsrunde: KMD opsiger ansatte med e-mail

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS