KMD-fyringer afsluttet: Så mange har mistet jobbet

Røgen er ved at lægge sig over KMD's store fyringsrunde. Se her, hvor mange ansatte har mistet deres job.

Artikel top billede

Tirsdagens store fyringsrunde i KMD er afsluttet.

118 medarbejdere har mistet deres job, mens 126 KMD-ansatte har fået en frivillig fratrædelse.

Med 244 ansatte ude af selskabet er KMD dermed landet på et mindre tal end de 275 stillinger, som selskabet først sigtede efter.

Det kan du læse mere om her: KMD vil fyre 275 ansatte.

KMD's HR-direktør, Lisbeth Hald, meddeler, at selskabet har arbejdet på at nedbringe antallet af fyringer ved blandt andet genplacering i andre stillinger og ved frivillige fratrædelser.

"Selv om det er glædeligt, at det er lykkedes at nedbringe antallet af afskedigelser væsentligt, er det selvfølgelig ikke rart for den enkelte at blive opsagt," siger hun.

Ballade om frivillige fratrædelser

Antallet af afskedigelser kunne have været færre, mener it-fagforbundet Prosa. Næstformand Hanne Lykke Jespersen fortæller, at KMD i den seneste måned har afvist mange ansøgninger om frivillige fratrædelser fra de ansatte.

Det skyldes ifølge Prosa, at selskabet ikke har været indstillet på i alle tilfælde at erstatte personer, der vil forlade selskabet frivilligt, med personer, der ellers har været udset til afskedigelse.

Dette afvises imidlertid blankt af KMD, der oplyser, at 'stort set alle, der har søgt om frivillig fratrædelse, har fået det.'

Faldende priser

KMD har tidligere begrundet nedlæggelsen af de pågældende stillinger med faldende priser i markedet for software og it-serviceløsninger.

Fyringsrunden udløser i alt årlige besparelser for KMD i niveauet 150 millioner til 200 millioner kroner, og selv om selskabet er en veritabel guldgrube, har selskabets ledelse altså fundet behov for at udløse disse besparelser.

Selskabets administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, sagde således til for en måned siden, at tirsdagens afskedigelser vil gøre KMD konkurrencedygtig og 'bedre rustet til at gennemføre KMD's strategi."

Læs også Computerworld-analyse: KMD's store slankekur: Derfor fyrer selskabet trods enormt overskud.

Læs interview med KMD-direktør Lars Monrad-Gylling om fyringsrunden: KMD-direktør: Sådan vil fyringerne ramme

Læs også:

Her ramte de mange KMD-fyringer hårdest

Stor fyringsrunde rammer KMD-ansatte tirsdag morgen

Fyringsrunde: KMD opsiger ansatte med e-mail

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS