Atea får monopol på kommuners serverindkøb

Gigantforhandleren måtte skære en tredjedel af sine priser for at vinde ny indkøbsaftale.

Artikel top billede

Nye servere skal købes hos Atea. Sådan er situationen for 66 af landets 98 kommuner, efter at SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) har kåret gigantforhandlerne som eneleverandør på en ny indkøbsaftale.

Valget af Atea er sket efter en e-auktion, hvor en stribe it-firmaer kunne byde hinanden ned i pris, indtil vinderen var fundet.

Den øvelse endte ifølge SKI med, at Atea skar hele 35 procent af sine vejledende listepriser for at få eneret på at sælge servere til de tilknyttede kommuner i de tre år, som aftalen løber.

SKI forventer, at kommunerne vil købe ind for i alt 76 millioner kroner i aftalens løbetid.

Aftalen, der træder i kraft i slutningen af næste måned, betyder, at de kommunale kunder nu kan vælge mellem servere fra IBM, HP, Dell og den forholdsvis ukendte amerikanske producent Supermicro.

Da den nye aftale blev sendt i udbud i fjor, kritiserede IBM, HP og Dell SKI's udbudsmateriale. De frygtede, at aftalen ville sætte konkurrencen ud af kraft og føre til, at kommunerne skulle betale for meget for deres nye servere.

"Kunden kan kun se forhandlerens prissætning, hvilket ikke nødvendigvis er udtryk for, hvor billigt produktet kan indkøbes," lød det blandt andet fra Dells administrerende direktør Adam Vieth.

Læs også:

Kæmpestort dansk server-udbud havarerer

It-giganter raser over offentlig monopolaftale

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S