Panasonic klar med et fotomonster af en smartphone

Panasonic er nu på vej med en fusion af et kompaktkamera og en smartphone. Med en stor billedchip og Leica-optik skal det sætte Panasonics CM1 Smart Camera på toppen af kameratelefonerne.

Artikel top billede

Det japanske firma Panasonic har længe været uden for smartphonemarkedet.

Med CM1-modellen er firmaet ikke bare kommet ind i kampen, men selskabet har kastet sig hovedkuls ind med en kameratelefon uden fortilfælde.

Faktisk er det ifølge Panasonic selv ikke en smartphone, men mere et kamera. Lidt i samme stil som Samsung forsøger at gøre det med sin Galaxy Zoom-serie.

CM1 kommer med den største billedsensor, som er set på en smartphone indtil videre. Endda større end billedchippene i Nokias Lumia Pureview-serie, som ellers tager nogle af de flotteste billeder på markedet.

Dens 1" 20 megapixel chip har samme dimensioner som billedchippene i top-end kompaktkameraer som Nikons 1 serie eller Sony's RX100-serie, og den er cirka syv gange så stor som de klassiske billedchips, som er at finde i de mere konventionelle smartphones i samme prisklasse.

Objektiv fra Leica
Kameraet (smartphonen?) er udstyret med et Leica-objektiv (blænde 2,8) og tilbyder sammen med den store sensor en brændvidde på 28 millimeter. Uden tvivl de bedste specifikationer indtil nu for en kameratelefon, og kameraet vil have mulighed for at filme i 4K og tage RAW-billeder.

ISO, blænde, fokus og så videre kan selvfølgelig indstilles manuelt.

Vender man kameraet om, ser man med det samme telefon-delen, som består af en 4,7 tommer stor 1080p touchskærm. Med en stærk Quadcore Snapdragon S801-processor, 16 gigabyte intern hukommelse - med plads til 128 gigabyte ekstra i form af et microSD-kort - bliver kameraet styret af Android 4.4.

Uden tvivl et imponerende ensemble af specifikationer, som kunne give en god kameratelefon.

Samsung har tidligere testet ideen om en tyk telefon, som både er en telefon og et kamera, men det har været en noget blandet fornøjelse. 

Kameraet kommer til salg i udvalgte europæiske lande i november for cirka 6.700 kroner (900 euro).

Her er specifikationerne: 

  • 20 MP 1-inch CMOS sensor
  • Blænde 2,8
  • Brændvidde 28 mm
  • ISO 100-25.600
  • 4K-video
  • Mulighed for RAW-filer
  • 1.1MP front kamera
  • 4.7-inch 1080p skærm
  • Android 4.4
  • Qualcomm Snapdragon S801 quad-core processor
  • 2 GB RAM
  • 16GB indbygget hukommelse
  • MicroSD op til 128GB
  • 2600 mAh batteri 
Læs også: Test: Nokias supermobil er et sexet kameramonster

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS