Panasonic klar med et fotomonster af en smartphone

Panasonic er nu på vej med en fusion af et kompaktkamera og en smartphone. Med en stor billedchip og Leica-optik skal det sætte Panasonics CM1 Smart Camera på toppen af kameratelefonerne.

Artikel top billede

Det japanske firma Panasonic har længe været uden for smartphonemarkedet.

Med CM1-modellen er firmaet ikke bare kommet ind i kampen, men selskabet har kastet sig hovedkuls ind med en kameratelefon uden fortilfælde.

Faktisk er det ifølge Panasonic selv ikke en smartphone, men mere et kamera. Lidt i samme stil som Samsung forsøger at gøre det med sin Galaxy Zoom-serie.

CM1 kommer med den største billedsensor, som er set på en smartphone indtil videre. Endda større end billedchippene i Nokias Lumia Pureview-serie, som ellers tager nogle af de flotteste billeder på markedet.

Dens 1" 20 megapixel chip har samme dimensioner som billedchippene i top-end kompaktkameraer som Nikons 1 serie eller Sony's RX100-serie, og den er cirka syv gange så stor som de klassiske billedchips, som er at finde i de mere konventionelle smartphones i samme prisklasse.

Objektiv fra Leica
Kameraet (smartphonen?) er udstyret med et Leica-objektiv (blænde 2,8) og tilbyder sammen med den store sensor en brændvidde på 28 millimeter. Uden tvivl de bedste specifikationer indtil nu for en kameratelefon, og kameraet vil have mulighed for at filme i 4K og tage RAW-billeder.

ISO, blænde, fokus og så videre kan selvfølgelig indstilles manuelt.

Vender man kameraet om, ser man med det samme telefon-delen, som består af en 4,7 tommer stor 1080p touchskærm. Med en stærk Quadcore Snapdragon S801-processor, 16 gigabyte intern hukommelse - med plads til 128 gigabyte ekstra i form af et microSD-kort - bliver kameraet styret af Android 4.4.

Uden tvivl et imponerende ensemble af specifikationer, som kunne give en god kameratelefon.

Samsung har tidligere testet ideen om en tyk telefon, som både er en telefon og et kamera, men det har været en noget blandet fornøjelse. 

Kameraet kommer til salg i udvalgte europæiske lande i november for cirka 6.700 kroner (900 euro).

Her er specifikationerne: 

  • 20 MP 1-inch CMOS sensor
  • Blænde 2,8
  • Brændvidde 28 mm
  • ISO 100-25.600
  • 4K-video
  • Mulighed for RAW-filer
  • 1.1MP front kamera
  • 4.7-inch 1080p skærm
  • Android 4.4
  • Qualcomm Snapdragon S801 quad-core processor
  • 2 GB RAM
  • 16GB indbygget hukommelse
  • MicroSD op til 128GB
  • 2600 mAh batteri 
Læs også: Test: Nokias supermobil er et sexet kameramonster

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec