Amerikansk avis: I aften vil Apple lancere store nyheder til Siri

Aftenens store Apple-konference kommer til at stå i Siris tegn.

Artikel top billede

Nyheder om den digitale assistent Siri kommer til at spille en helt central rolle til Apples udvikler-konference, WWDC, der starter mandag aften. 

Det skriver den amerikanske avis The Wall Street Journal. Avisen bekræfter dermed et af de mange rygter, der har floreret op til konferencen.

Ifølge Wall Street Journal vil Apple i aften annoncere, at Siri bliver gjort tilgængelig for app-udviklere, der kan integrere deres egne apps med Siri.

Det betyder, at det eksempelvis bliver muligt at bruge Siri til at bestille en Uber eller foretage et check-in i et flyselskabs app.

Samtidig vil Apple også langt om længe lancere Siri til Apples Mac-computere. Noget som også længe har floreret på rygteplan

Læs også: Apples store udvikler-konference begynder mandag - dette kan vi forvente

Apple laver kursskifte 

Apple lancerede Siri allerede i 2011, men har indtil nu undladt at åbne den stemmestyrede assistent for app-udviklere.

Når Apple nu alligevel gør det muligt, kan det hænge sammen med at andre it-giganter har gjort store fremskridt med deres digitale assistenter.

Især Amazon har fået stor succes med sin digitale assistent Alexa, som udmærker sig ved netop at gøre det muligt for app-udviklere at integrere deres apps med Alexa. 

Med Alexa er det såeldes allerede muligt at bruge stemmestyringen til at bestille en Uber, få oplæst tv-programmet eller bestille en pizza.

Intelligent højtaler på vej?

Oplysningerne om nyhederne til Siri har tidligere været reporeret af Silicon Valley-mediet The Information, der samtidig har kunne fortælle, at Apple også arbejder på en højtaler, hvor Siri er indbygget.

En højtaler, der formodentligt vil have store lighedspunkter med Amazons meget omtalte Echo-højtaler og Googles Home-højtaler, der blevet lanceret til Googles udviklerkonference i sidste måned.

Det ventes dog ikke, at Apple vil annoncere en højtaler allerede til dette års udvikler-konference.

Apple tog forskud på konference

Konferencen bliver skudt i gang klokken 19 mandag aften, men allerede som optakt til konferencen har Apple lanceret en række nyheder.

I sidste uge annoncerede Apple en række ændringer i reglerne til App Store, der betyder, at udviklerne nu kan lave apps, der baserer sig på en abonnementsordning.

Læs også:
Godt nyt til app-udviklerne: Apple åbner for helt nye muligheder i App Store 

Apple slipper Siri løs overalt: Snart kan du tale med din Mac

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S