Efter den eksplosive Note 7: Samsungs næste smartphone får virtuel assistent fra skaberne af Siri

Samsungs kommende Galaxy S8-telefon får en indbygget digital assistent udviklet af udviklerne bag Apples Siri-assistent.

Artikel top billede

Samsung har annonceret, at den næste topmodel fra Samsung, en formodet Galaxy S8, bliver udstyret med Samsungs egen digitale assistent. 

Samsung opkøbte i oktober Viv Labs, et firma der udvikler kunstig intelligens i form af en digital assistent og som er grundlagt og styret af en af fædrene til Apples Siri-assistent. 

Samsungs vicedirektør, Rhee Injung, har fortalt Reuters, at formålet med opkøbet af Viv Labs er, at Viv Labs assistent bliver indbygget i Samsungs kommende Samsung Galaxy S8-telefon.

Samsung røber også, at  assistenten vil bygge på tredjepartapps, som kan kobles til den kunstige intelligens. Netop integrationen med tredjepart-app er essentielt for en digital assistent, men det kræver, at udviklere tillader sine apps at tilgå Samsungs assistent. 

Læs også: Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

I kampen mod Google Assistent

Samsung har brændt nallerne efter hele Note 7-situationen, hvor Samsungs nyeste toptelefon havde en chance for at bryde i brand på grund af det indbyggede batteri. 

Samtidig anses digitale assistenter og kunstig intelligens for at være den næste bølge af interaktion med din enhed. Apple har sin Siri, Microsoft sin Cortana, og Google selv har sin Google Assistent. 

Sidstnævnte lader til at have udviklet den bedste af løsningerne indtil nu, men tjenesten fungerer indtil videre kun på Googles egne, netop lancerede Pixel-telefoner.

Samsung har selv været stædig nok til at udvikle sine egne konkurrerende tjenester igennem årene med blandet succes, så det bliver spændende at se, hvad Samsungs kommende digitale assistent kan byde på. 

Indtil videre går der rygter på, at den kommer til at hedde Bixby. "Hej Bixby!" 

Læs også: 
Test: Amazon Alexa er en nem genvej til det smarte hjem, du drømmer om  

Mød den digitale assistent Viv - er det Siris afløser?

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job