Efter den eksplosive Note 7: Samsungs næste smartphone får virtuel assistent fra skaberne af Siri

Samsungs kommende Galaxy S8-telefon får en indbygget digital assistent udviklet af udviklerne bag Apples Siri-assistent.

Artikel top billede

Samsung har annonceret, at den næste topmodel fra Samsung, en formodet Galaxy S8, bliver udstyret med Samsungs egen digitale assistent. 

Samsung opkøbte i oktober Viv Labs, et firma der udvikler kunstig intelligens i form af en digital assistent og som er grundlagt og styret af en af fædrene til Apples Siri-assistent. 

Samsungs vicedirektør, Rhee Injung, har fortalt Reuters, at formålet med opkøbet af Viv Labs er, at Viv Labs assistent bliver indbygget i Samsungs kommende Samsung Galaxy S8-telefon.

Samsung røber også, at  assistenten vil bygge på tredjepartapps, som kan kobles til den kunstige intelligens. Netop integrationen med tredjepart-app er essentielt for en digital assistent, men det kræver, at udviklere tillader sine apps at tilgå Samsungs assistent. 

Læs også: Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

I kampen mod Google Assistent

Samsung har brændt nallerne efter hele Note 7-situationen, hvor Samsungs nyeste toptelefon havde en chance for at bryde i brand på grund af det indbyggede batteri. 

Samtidig anses digitale assistenter og kunstig intelligens for at være den næste bølge af interaktion med din enhed. Apple har sin Siri, Microsoft sin Cortana, og Google selv har sin Google Assistent. 

Sidstnævnte lader til at have udviklet den bedste af løsningerne indtil nu, men tjenesten fungerer indtil videre kun på Googles egne, netop lancerede Pixel-telefoner.

Samsung har selv været stædig nok til at udvikle sine egne konkurrerende tjenester igennem årene med blandet succes, så det bliver spændende at se, hvad Samsungs kommende digitale assistent kan byde på. 

Indtil videre går der rygter på, at den kommer til at hedde Bixby. "Hej Bixby!" 

Læs også: 
Test: Amazon Alexa er en nem genvej til det smarte hjem, du drømmer om  

Mød den digitale assistent Viv - er det Siris afløser?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S