I dag er det Aula: Hvad bliver det næste, der bliver hacket?

Klumme: It-sikkerheden sejler i det offentlige. Lad nu kræfter fra det private erhvervsliv være med i design og beslutnings-fasen og ikke kun i priskampen på udbud om selve opgaven.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Alt imens forskere taler om, at vi bør indføre obligatoriske forsikringer mod såkaldte cyberskader, og politikere siger at de er ”lydhøre for forslaget”, ser vi nu dagligt historier om endnu et offentligt projekt, som sejler.

Det er historierne om Aula, der bliver hacket og brugt til at sende bombetrusler mod skoler.

Center for Cybersikkerhed har netop udtalt, at ”niveauet af cybersikkerhed i Danmark er ikke tilstrækkeligt højt, og det er en udfordring”.

Ja, det er bestemt en udfordring – men den største udfordring er, at det er meget svært at tage anbefalinger fra det offentlige seriøst, når de gang på gang viser, at de på ingen måde har styr på sikkerheden.

Forleden læste jeg en historie på DR om problemerne med Aula-systemet, hvor lokalpolitiet i Thisted udtaler, at ”det er ikke sådan lige at finde frem til det ene og det andet, så der skal lægges en del efterforskning i det”.

Har kostet mange penge

Projektet har i forvejen kostet de danske skatteydere mange penge.

Og når jeg ser, hvor let politikere og myndigheder tager det, at skulle bruge endnu flere penge end planlagt på at få det til at fungere, så bliver jeg altså en anelse provokeret, både som skatteyder og som it-sikkerhedsekspert.

Jeg bliver særligt provokeret af, at politikere og myndigheder gerne vil forsøge at diktere, hvordan vi i det private erhvervsliv skal forholde os til it -sikkerhed, når det nu er så åbenlyst, at de ikke selv har styr på sikkerheden.

Vi har i Danmark rigtig mange dygtige private virksomheder, som beskæftiger sig med it-sikkerhed, og mange særdeles kompetente it-sikkerheds-eksperter – lad dem nu komme til orde uden at pakke dem ind i politiske agenda’er og dertil hørende begrænsninger.

Lad kræfter fra det private være med i design og beslutnings-fasen og ikke kun i priskampen på udbud om selve opgaven.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læs også:

Forældre holder børn hjemme efter bombetrusler vælter ind gennem hacket Aula: Se hele listen over de ramte skoler her

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos