I dag er det Aula: Hvad bliver det næste, der bliver hacket?

Klumme: It-sikkerheden sejler i det offentlige. Lad nu kræfter fra det private erhvervsliv være med i design og beslutnings-fasen og ikke kun i priskampen på udbud om selve opgaven.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Alt imens forskere taler om, at vi bør indføre obligatoriske forsikringer mod såkaldte cyberskader, og politikere siger at de er ”lydhøre for forslaget”, ser vi nu dagligt historier om endnu et offentligt projekt, som sejler.

Det er historierne om Aula, der bliver hacket og brugt til at sende bombetrusler mod skoler.

Center for Cybersikkerhed har netop udtalt, at ”niveauet af cybersikkerhed i Danmark er ikke tilstrækkeligt højt, og det er en udfordring”.

Ja, det er bestemt en udfordring – men den største udfordring er, at det er meget svært at tage anbefalinger fra det offentlige seriøst, når de gang på gang viser, at de på ingen måde har styr på sikkerheden.

Forleden læste jeg en historie på DR om problemerne med Aula-systemet, hvor lokalpolitiet i Thisted udtaler, at ”det er ikke sådan lige at finde frem til det ene og det andet, så der skal lægges en del efterforskning i det”.

Har kostet mange penge

Projektet har i forvejen kostet de danske skatteydere mange penge.

Og når jeg ser, hvor let politikere og myndigheder tager det, at skulle bruge endnu flere penge end planlagt på at få det til at fungere, så bliver jeg altså en anelse provokeret, både som skatteyder og som it-sikkerhedsekspert.

Jeg bliver særligt provokeret af, at politikere og myndigheder gerne vil forsøge at diktere, hvordan vi i det private erhvervsliv skal forholde os til it -sikkerhed, når det nu er så åbenlyst, at de ikke selv har styr på sikkerheden.

Vi har i Danmark rigtig mange dygtige private virksomheder, som beskæftiger sig med it-sikkerhed, og mange særdeles kompetente it-sikkerheds-eksperter – lad dem nu komme til orde uden at pakke dem ind i politiske agenda’er og dertil hørende begrænsninger.

Lad kræfter fra det private være med i design og beslutnings-fasen og ikke kun i priskampen på udbud om selve opgaven.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læs også:

Forældre holder børn hjemme efter bombetrusler vælter ind gennem hacket Aula: Se hele listen over de ramte skoler her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg