Hvor bliver de unge danskere af, når vi skal lave forretning med data?

Klumme: Når jeg søger efter unge, som vil arbejde med forretning og teknologi i SAP Experience Center, har de fleste ansøgere international baggrund. På nationens vegne må jeg løfte et rødt advarselsflag, og på det personlige plan overvejer jeg at uddele et gult kort til de unge danskere.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Indrømmet. Mine observationer har på ingen måder statistisk substans, men her er nogle fakta fra min verden.

SAP Danmark holder til i Københavns Nordhavn, og vi er en del af en global forretningssoftware koncern med 100.000 ansatte.

Når jeg søger studerende som praktikanter og studentermedhjælpere (og det gør jeg særdeles aktivt), så er over halvdelen af ansøgerne fra andre lande end Danmark. Og jeg ender derfor med at ansætte flere unge med udenlandsk baggrund end dansk baggrund.

Hvorfor er det ikke hot?

Jobindholdet er lidt mere forretning end teknologi. Så vi søger STEM-kompetence med forretningsforståelse, eller forretningskompetence med vilje til at arbejde med data.

Og det er her, at jeg vifter med advarselsflag og undrer mig: Hvorfor er dette felt ikke mere hot hos danskere i gang med en videregående uddannelse?

Vi står midt i en digital forandring af historiske dimensioner, hvor data vil påvirke, forandre, tilføje og fjerne jobindhold og funktioner over en meget bred karm. Det skal vi da have danske unge til at mestre og til at styre!

Danmark har udfordringen

Problemet ved at internationale studerende tager disse pladser er, at de typisk ikke er her på langt sigt. Det er egentlig ikke noget problem for os som globalt selskab, men det er et problem for Danmark. Erfaringen er, at 80 procent af danske studerende stadig arbejder i Danmark efter to år, mens det kun gælder 40 procent af de internationale studerende.

Både it-branchen og de danske virksomheder har brug for at udklække morgendagens digitale forretningsarkitekter. De skal finde på nye forretningsmodeller, og de skal fungere som rejseledere i de transformationsprocesser, som vil komme endnu hyppigere og på stadig nye områder.

Tag del i løsningen

Jeg kan ikke udelukke, at mine observationer ikke er dækkende. De kan hænge sammen med vores B2B brand eller vores særlige behov for blandingen af it-viden og forretnings-viden.

Men hvis det ikke er tilfældet, så har vi en kompetenceudfordring på den lange bane.

Derfor vil jeg opfordre it-branchen og dens kunder til at tage aktivt del i at løse dette problem på uddannelsesområdet: Skab pladser til de unge i organisationen og arbejd aktivt sammen med universitetsverdenen for at tiltrække flere.

Det er jo faktisk både kreativt udfordrende og samfundsmæssigt interessant. Desuden er der gode penge at tjene.

Måske bør vi også uddele det gule kort til vores børn og unge hjemme ved spisebordet:

Kan I ikke tage og mobilisere lidt af den sult, vi andre havde, og så kaste jer ind i feltet mellem teknologi og organisation og være med til at forme jeres egen fremtid?

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura