Hvor bliver de unge danskere af, når vi skal lave forretning med data?

Klumme: Når jeg søger efter unge, som vil arbejde med forretning og teknologi i SAP Experience Center, har de fleste ansøgere international baggrund. På nationens vegne må jeg løfte et rødt advarselsflag, og på det personlige plan overvejer jeg at uddele et gult kort til de unge danskere.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Indrømmet. Mine observationer har på ingen måder statistisk substans, men her er nogle fakta fra min verden.

SAP Danmark holder til i Københavns Nordhavn, og vi er en del af en global forretningssoftware koncern med 100.000 ansatte.

Når jeg søger studerende som praktikanter og studentermedhjælpere (og det gør jeg særdeles aktivt), så er over halvdelen af ansøgerne fra andre lande end Danmark. Og jeg ender derfor med at ansætte flere unge med udenlandsk baggrund end dansk baggrund.

Hvorfor er det ikke hot?

Jobindholdet er lidt mere forretning end teknologi. Så vi søger STEM-kompetence med forretningsforståelse, eller forretningskompetence med vilje til at arbejde med data.

Og det er her, at jeg vifter med advarselsflag og undrer mig: Hvorfor er dette felt ikke mere hot hos danskere i gang med en videregående uddannelse?

Vi står midt i en digital forandring af historiske dimensioner, hvor data vil påvirke, forandre, tilføje og fjerne jobindhold og funktioner over en meget bred karm. Det skal vi da have danske unge til at mestre og til at styre!

Danmark har udfordringen

Problemet ved at internationale studerende tager disse pladser er, at de typisk ikke er her på langt sigt. Det er egentlig ikke noget problem for os som globalt selskab, men det er et problem for Danmark. Erfaringen er, at 80 procent af danske studerende stadig arbejder i Danmark efter to år, mens det kun gælder 40 procent af de internationale studerende.

Både it-branchen og de danske virksomheder har brug for at udklække morgendagens digitale forretningsarkitekter. De skal finde på nye forretningsmodeller, og de skal fungere som rejseledere i de transformationsprocesser, som vil komme endnu hyppigere og på stadig nye områder.

Tag del i løsningen

Jeg kan ikke udelukke, at mine observationer ikke er dækkende. De kan hænge sammen med vores B2B brand eller vores særlige behov for blandingen af it-viden og forretnings-viden.

Men hvis det ikke er tilfældet, så har vi en kompetenceudfordring på den lange bane.

Derfor vil jeg opfordre it-branchen og dens kunder til at tage aktivt del i at løse dette problem på uddannelsesområdet: Skab pladser til de unge i organisationen og arbejd aktivt sammen med universitetsverdenen for at tiltrække flere.

Det er jo faktisk både kreativt udfordrende og samfundsmæssigt interessant. Desuden er der gode penge at tjene.

Måske bør vi også uddele det gule kort til vores børn og unge hjemme ved spisebordet:

Kan I ikke tage og mobilisere lidt af den sult, vi andre havde, og så kaste jer ind i feltet mellem teknologi og organisation og være med til at forme jeres egen fremtid?

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S