National cyber- og informationsstrategi får fire linjer i ny finanslovsaftale - lige nok til at tilføre strategien tre gange så mange penge som dens forgænger

Den nye finanslov er netop vedtaget, og på få linjer får den kommende nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed også er gevaldigt økonomisk løft.

Artikel top billede

(Foto: morten fauerby)

I den nye finanslovsaftale for 2022 hæver aftalepartierne den årlige pris på den næste nationale cyber- og informationssikerhedstrategi, som løber fra 2022 til 2024, til 90 millioner kroner.

Den forrige nationale strategi for cyber- og informationssikerhed blev lanceret i 2018 og strakte sig ind til i år.

Regeringen har flere gange givet udtryk for, at man agter at fremlægge en ny strategi inden årets udgang. I skrivende stund er ingen ny strategi dog forelagt.

Det er heller ikke meget spalteplads, den kommende nationale cybersikkerhedsstrategi har fået i den 26 siders lange finanslovsaftale, der gælder for 2022.

De få linjer om Danmarks nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed 2022-2024 lyder:

"Stærk cyber- og informationssikkerhed
Aftalepartierne noterer sig, at regeringen vil præsentere en national strategi for cyber- og informationssikkerhed, der skal fortsætte arbejdet med at sikre et højt cyber- og informationssikkerhedsniveau i Danmark. Initiativerne finansieres af den afsatte reserve til strategien på finanslovforslaget for 2022."

"Den afsatte reserve" tæller altså en pulje på 90 millioner kroner der fra 2022 og frem til 2024 sættes af til initiativer i den nye cybersikkerhedsstrategi.

I den forrige strategi, der gjaldt i perioden 2018-2021, blev der i finanslovsaftalen fra samme årrække afsat i alt 100 millioner kroner - 34 millioner kroner årligt - til cybersikkerhed.

Denne pulje er dermed næsten tredoblet i den kommende strategi.

Det er Digitaliseringsstyrelsen, som varetager opgaver vedrørende cyber- og informationssikkerhed i forbindelse med den nationale cybersikekrhedsstrategien.

Digitaliseringsstyrelsen har i samarbejde med Forsvarsministeriet det overordnede ansvar for strategien og koordinerer indsatser på cyber- og informationssikkerhedsområdet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS