National cyber- og informationsstrategi får fire linjer i ny finanslovsaftale - lige nok til at tilføre strategien tre gange så mange penge som dens forgænger

Den nye finanslov er netop vedtaget, og på få linjer får den kommende nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed også er gevaldigt økonomisk løft.

Artikel top billede

(Foto: morten fauerby)

I den nye finanslovsaftale for 2022 hæver aftalepartierne den årlige pris på den næste nationale cyber- og informationssikerhedstrategi, som løber fra 2022 til 2024, til 90 millioner kroner.

Den forrige nationale strategi for cyber- og informationssikerhed blev lanceret i 2018 og strakte sig ind til i år.

Regeringen har flere gange givet udtryk for, at man agter at fremlægge en ny strategi inden årets udgang. I skrivende stund er ingen ny strategi dog forelagt.

Det er heller ikke meget spalteplads, den kommende nationale cybersikkerhedsstrategi har fået i den 26 siders lange finanslovsaftale, der gælder for 2022.

De få linjer om Danmarks nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed 2022-2024 lyder:

"Stærk cyber- og informationssikkerhed
Aftalepartierne noterer sig, at regeringen vil præsentere en national strategi for cyber- og informationssikkerhed, der skal fortsætte arbejdet med at sikre et højt cyber- og informationssikkerhedsniveau i Danmark. Initiativerne finansieres af den afsatte reserve til strategien på finanslovforslaget for 2022."

"Den afsatte reserve" tæller altså en pulje på 90 millioner kroner der fra 2022 og frem til 2024 sættes af til initiativer i den nye cybersikkerhedsstrategi.

I den forrige strategi, der gjaldt i perioden 2018-2021, blev der i finanslovsaftalen fra samme årrække afsat i alt 100 millioner kroner - 34 millioner kroner årligt - til cybersikkerhed.

Denne pulje er dermed næsten tredoblet i den kommende strategi.

Det er Digitaliseringsstyrelsen, som varetager opgaver vedrørende cyber- og informationssikkerhed i forbindelse med den nationale cybersikekrhedsstrategien.

Digitaliseringsstyrelsen har i samarbejde med Forsvarsministeriet det overordnede ansvar for strategien og koordinerer indsatser på cyber- og informationssikkerhedsområdet.

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S