National cyber- og informationsstrategi får fire linjer i ny finanslovsaftale - lige nok til at tilføre strategien tre gange så mange penge som dens forgænger

Den nye finanslov er netop vedtaget, og på få linjer får den kommende nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed også er gevaldigt økonomisk løft.

Artikel top billede

(Foto: morten fauerby)

I den nye finanslovsaftale for 2022 hæver aftalepartierne den årlige pris på den næste nationale cyber- og informationssikerhedstrategi, som løber fra 2022 til 2024, til 90 millioner kroner.

Den forrige nationale strategi for cyber- og informationssikerhed blev lanceret i 2018 og strakte sig ind til i år.

Regeringen har flere gange givet udtryk for, at man agter at fremlægge en ny strategi inden årets udgang. I skrivende stund er ingen ny strategi dog forelagt.

Det er heller ikke meget spalteplads, den kommende nationale cybersikkerhedsstrategi har fået i den 26 siders lange finanslovsaftale, der gælder for 2022.

De få linjer om Danmarks nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed 2022-2024 lyder:

"Stærk cyber- og informationssikkerhed
Aftalepartierne noterer sig, at regeringen vil præsentere en national strategi for cyber- og informationssikkerhed, der skal fortsætte arbejdet med at sikre et højt cyber- og informationssikkerhedsniveau i Danmark. Initiativerne finansieres af den afsatte reserve til strategien på finanslovforslaget for 2022."

"Den afsatte reserve" tæller altså en pulje på 90 millioner kroner der fra 2022 og frem til 2024 sættes af til initiativer i den nye cybersikkerhedsstrategi.

I den forrige strategi, der gjaldt i perioden 2018-2021, blev der i finanslovsaftalen fra samme årrække afsat i alt 100 millioner kroner - 34 millioner kroner årligt - til cybersikkerhed.

Denne pulje er dermed næsten tredoblet i den kommende strategi.

Det er Digitaliseringsstyrelsen, som varetager opgaver vedrørende cyber- og informationssikkerhed i forbindelse med den nationale cybersikekrhedsstrategien.

Digitaliseringsstyrelsen har i samarbejde med Forsvarsministeriet det overordnede ansvar for strategien og koordinerer indsatser på cyber- og informationssikkerhedsområdet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S