Bøger: Videnskab og vilde eventyr går hånd i hånd i nyt mammutværk

Det ambitiøse tre-bindsværk Dansk ekspeditionshistorie samler beretningerne om forskere og vovehalse, der gennem tiden er draget ud for at blive klogere på geografi, naturvidenskab og folkeslag.

Artikel top billede

Ordet ekspedition har en lettere parodisk klang af fåmælte mænd med machete, der kæmper sig frem i junglen og ser frem til en gin & tonic i skovbrynet, mens de lokale bærere tager slæbet.

Men det har heller ikke altid været helt ved siden af. Gennem store dele af historien handlede disse kostbare og risikable vovestykker trods alt mest om at finde og kortlægge nye steder at erobre, handle med eller slet og ret udplyndre.

Og kunne man ikke bruge de lokale beboere til noget nyttigt, blev de mest opfattet som en potentielt besværlig distraktion.

Hvis man da ikke – hvilket også skete på tidlige danske arktiske ekspeditioner – ligefrem bortførte og forærede uheldige lokale stakler til konger og fyrster, så de havde noget at more besøgende med.

Men ligesom selve ekspeditionsbegrebet har ændret karaktér, har opfattelsen af fremmede folkeslag det heldigvis også. Hvilket er et gennemgående tema i det meget flotte og ambitiøse tre-bindsværk Dansk ekspeditionshistorie, der udkom sidst i november på Gads Forlag.

Gennem de seneste 200-300 år har ekspeditioner i stigende grad haft et eller flere klokkeklart definerede videnskabelige formål.

Nogle gange er formålet af naturvidenskabelig karaktér, andre gange er drivkraften den grundlæggende respekt for – og lyst til at vide mere om – lokal kultur og oprindelse. Hvilket eksempelvis var tilfældet for en stor del af blandt andet Knud Rasmussens virke i begyndelsen af det 20. århundrede.

Samtidig har den teknologiske og videnskabelige udvikling i sig selv været den enkeltfaktor, som begrænsede eller udvidede grænserne for, hvad der var muligt.

Uanset om der var behov for at navigere over oceaner, tegne præcise kort, trække klimadata ud af iskerner eller skyde Andreas Mogensen afsted til ISS for at udføre forsøg i vægtløs tilstand.

Derfor indeholder værket også en lang række korte nedslag, hvor man går i detaljer med bl.a. kontinentaldrift, sprogudvikling, satellitter, atmosfæriske målinger, navigation og kategorisering af arter.

Alt det kan man læse meget, meget mere om i Dansk ekspeditionshistorie. Her trækker 25 forskere – mange med udgangspunkt i Nationalmuseet – over 38 kapitler linjerne op fra de tidligste videnskabelige ekspeditioner i 1600-tallet og helt frem til nutidens rum- og dybhavsforskning.

Der er dog en elefant i rummet. Nemlig at man på en stor del af fortidens ekspeditioner jo agerede og rapporterede på en måde, der set med nutidige øjne opfattes som racistisk og forkastelig. Det lægger forfatterne heller ikke skjul på.

Omvendt forsøger Dansk ekspeditionshistorie konsekvent at sætte disse opfattelser ind i rette tid og kontekst – samt at skille dem fra de metoder og resultater, der også kan uddrages af ekspeditionerne. Man søger at lære af fortiden, ikke at sminke den eller gemme den væk.

Dansk ekspeditionshistorie har som mål at fortælle om ekspeditionernes videnskabelige mål og resultater.

Men det er langtfra en tør leksikal rundgang, for værket er fuld af beretninger om mod, opofrelse, strid, drukkenskab, fiaskoer og triumf. Gode menneskelige historier, kort sagt.

Der er altså ofte enkeltpersoner i centrum og rigelig plads til eventyr. Men man holder kursen støt, og her er sjældent tale om eventyr blot for eventyrets skyld.

En udfordring er dog – set med nutidens let distraherede smartphoneøjne – at det måske kan være svært at holde ved gennem alle 1350 sider.

Uanset at både forfattere og redaktører gør sig umage for at sætte fortælle- og læselyst i højsædet i det flot layoutede og illustrerede bogværk.

De færreste vil nok have koncentration til at læse hele værket slavisk igennem fra A til Å.

Derimod kan man med fordel nuppe et kapitel hist og her, mens man drømmer sig væk til Sahara, indlandsisen, Sargassohavet eller Centralasien. Og det er bestemt heller ikke så skidt endda.

Titel: Dansk ekspeditionshistorie (3 bind) / Redigeret af Anne Haslund Hansen, Michael Harbsmeier, Christian Sune Pedersen, Jesper Kurt-Nielsen, Peter Andreas Toft og Kristian Hvidtfelt Nielsen

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job