Nu skal det være slut med huller i mobildækningen: Lovændring baner vej for flere mobilmaster i landzoner

Teleselskaberne får nu lettere ved at lukke hullerne i mobildækningen i Danmark. En ny politisk aftale om ændring af planloven giver kommuner bedre redskaber til at godkende mobilmaster i det åbne landskab.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Det mangler flere hundrede mobilmaster i Danmark, hvis alle hullerne i dækningen skal lukkes. Det sigter en ny politisk aftale at gøre noget ved.

Planloven bliver ændret, så det fremover bliver nemmere for kommuner at godkende opsætning af mobilmaster i landzoner, hvor det typisk er svært at finde godkendte lokationer.

Det er regeringen blevet enige med Venstre, Dansk Folkeparti og De Konservative om efter 14 måneders forhandlinger, skriver Finans.

“Jeg vil ganske simpelt ikke acceptere, at der stadig er huller i danmarkskortet, hvor man ikke kan tale i telefon. Det er et helt afgørende redskab for mange mennesker i deres dagligdag,” siger indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen.

Ifølge aftalen, du kan læse mere om her, er der tale om to initiativer for bedre mobildækning:

Nye regler for opsætning af mobilmaster:
Der fastsættes særlige regler for opstilling af mobilmaster i landzonen med henblik på at lempe praksis om, at mobilmaster så vidt muligt skal placeres i tilknytning til eksisterende bebyggelse.

Der fastsættes en generel regel i planloven om, at kommunen kan give landzonetilladelse til mobilmaster, der opstilles for at opfylde dækningskrav, medmindre væsentlige hensyn til landskab, natur, miljø eller naboer taler afgørende imod placeringen.

I en sådan sammenhæng vil det kunne præciseres, at det i højere grad skal være muligt at give landzonetilladelse til en placering uden tilknytning til eksisterende bebyggelse.

Forbedring af muligheder for opsætning af mobilmaster i allerede udpegede dækningsområder:

Indenrigs-og boligministeren udsteder et landsplandirektiv, der med retsvirkning som kommuneplan fastsætter retningslinjer for opstilling af mobilmaster til opfyldelse af dækningskrav i områder med dækningskrav.

Retningslinjerne vil kunne fastsætte, at opstilling af mobilmasterne skal prioriteres under hensyn til den overordnede samfundsinteresse i at sikre dækning.

Der sigtes efter, at aftalekredsen forelægges et udkast til landsplandirektiv ultimo 2022 med henblik på, at det kan have virkning for sager i forbindelse med 2019-auktionerne, der har fået fristudsættelse til foråret 2023, og 2021-auktionerne med frist i foråret 2024

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job