It-firmaer satser på fælles antipirat-standard

Nogle af de største producenter af forbrugerelektronik slår sig sammen om at udvikle en standard, der kan hindre ulovlig kopiering og holde styr på, hvordan forbrugerne omgås film og musik derhjemme.

For at sætte en stopper for piratkopiering af musik og film slår Sony, Philips og Matsushita (Panasonic) sig sammen i en gruppe, de kalder the Marlin Joint Development Association. Det skriver Wall Street Journal.

Ulovlig kopiering af digitale produkter som film og musik er et kæmpeproblem for producenterne af for eksempel dvd-afspillere og -optagere, fordi ulovlighederne får ejerne af det digitale indhold til at nægte distribution til private. Og det lægger naturligvis en dæmper på salget.

Standse ulovligheder

Marlin-gruppen, der også omfatter en Silicon Valley-baseret virksomhed Intertrust Technologies, har planer om at udvikle standardspecifikationer for software, der kan hindre digitale film og musikudgivelser i at blive ulovligt kopieret.

Gruppen vil ifølge Wall Street Journal også forsøge at indføre og håndhæve regler for, hvordan sådanne digitale produkter i det hele taget kan blive spillet og delt.

Producenterne af digitale optagere og dvd-afspillere vil have en fælles standard, fordi de frygter inkompatible antipirat-teknologier, der kan have den konsekvens, at en beskyttet film eller musikstykke kan spille på en afspiller, men ikke på en anden

Digital Rights Management

Teknologi, der kan hindre ulovligt kopieret musik i at spille, kaldes DRM, hvor akronymet står for Digital Rights Management.

Microsoft forsøger at få hardwareproducenterne til at bruge sin lukkede DRM-teknologi, mens for eksempel Apple har udviklet sin helt egen DRM-teknologi.

Det, der gør Marlin-gruppen forskellig fra underskoven af DRM-udbud, er, at det er nogle af de helt tunge drenge inden for forbrugerelektronik, der her slår sig sammen.

Michael McGuire, der er analytiker hos Gartner, noterer sig ifølge Wall Street Journal, at det nye initiativ endnu mangler en bred support fra ejerne af det digitale indhold som for eksempel de store filmstudier.

Intern uenighed

Internt i Marlin-gruppen er der ikke fuldstændig enighed. Sony har eksempelvis ikke bestemt sig for, om den vil lade det fælles fodslag overtrumfe sin egen lukkede DRM-teknologi.

Marlin kommer i hælene på et tidligere projekt kendt under navnet Coral Consortium. De to havde nogle fælles medlemmer, men hvor Coral var designet til at lade forskellige DRM-programmer arbejde sammen, så går Marlin efter at etablere et specifikt stykke software, som hardwareproducenterne skal tage til sig som en standard.

Begge initiativer er baseret på teknologi udviklet af Intertrust, der blev overtaget i 2003 af Sony, Philips og andre investorer i fællesskab.

Computerworld Online forelagde den danske afdeling af Antipiratgruppen Marlin-gruppens initiativ, men talsmanden Torben Steffensen havde ikke umiddelbart nogen kommentar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere