It-firmaer satser på fælles antipirat-standard

Nogle af de største producenter af forbrugerelektronik slår sig sammen om at udvikle en standard, der kan hindre ulovlig kopiering og holde styr på, hvordan forbrugerne omgås film og musik derhjemme.

For at sætte en stopper for piratkopiering af musik og film slår Sony, Philips og Matsushita (Panasonic) sig sammen i en gruppe, de kalder the Marlin Joint Development Association. Det skriver Wall Street Journal.

Ulovlig kopiering af digitale produkter som film og musik er et kæmpeproblem for producenterne af for eksempel dvd-afspillere og -optagere, fordi ulovlighederne får ejerne af det digitale indhold til at nægte distribution til private. Og det lægger naturligvis en dæmper på salget.

Standse ulovligheder

Marlin-gruppen, der også omfatter en Silicon Valley-baseret virksomhed Intertrust Technologies, har planer om at udvikle standardspecifikationer for software, der kan hindre digitale film og musikudgivelser i at blive ulovligt kopieret.

Gruppen vil ifølge Wall Street Journal også forsøge at indføre og håndhæve regler for, hvordan sådanne digitale produkter i det hele taget kan blive spillet og delt.

Producenterne af digitale optagere og dvd-afspillere vil have en fælles standard, fordi de frygter inkompatible antipirat-teknologier, der kan have den konsekvens, at en beskyttet film eller musikstykke kan spille på en afspiller, men ikke på en anden

Digital Rights Management

Teknologi, der kan hindre ulovligt kopieret musik i at spille, kaldes DRM, hvor akronymet står for Digital Rights Management.

Microsoft forsøger at få hardwareproducenterne til at bruge sin lukkede DRM-teknologi, mens for eksempel Apple har udviklet sin helt egen DRM-teknologi.

Det, der gør Marlin-gruppen forskellig fra underskoven af DRM-udbud, er, at det er nogle af de helt tunge drenge inden for forbrugerelektronik, der her slår sig sammen.

Michael McGuire, der er analytiker hos Gartner, noterer sig ifølge Wall Street Journal, at det nye initiativ endnu mangler en bred support fra ejerne af det digitale indhold som for eksempel de store filmstudier.

Intern uenighed

Internt i Marlin-gruppen er der ikke fuldstændig enighed. Sony har eksempelvis ikke bestemt sig for, om den vil lade det fælles fodslag overtrumfe sin egen lukkede DRM-teknologi.

Marlin kommer i hælene på et tidligere projekt kendt under navnet Coral Consortium. De to havde nogle fælles medlemmer, men hvor Coral var designet til at lade forskellige DRM-programmer arbejde sammen, så går Marlin efter at etablere et specifikt stykke software, som hardwareproducenterne skal tage til sig som en standard.

Begge initiativer er baseret på teknologi udviklet af Intertrust, der blev overtaget i 2003 af Sony, Philips og andre investorer i fællesskab.

Computerworld Online forelagde den danske afdeling af Antipiratgruppen Marlin-gruppens initiativ, men talsmanden Torben Steffensen havde ikke umiddelbart nogen kommentar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job