Nu får du også fri tale hos Telenor

Med Telenors nye mobilpakker får kunderne fri tale og fri sms/mms og adgang til den anmelderroste musiktjeneste WiMP er også inkluderet. Skulle man løbe tør for data, kan man med få klik på telefonen købe en ekstra datapakke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Telia og 3 har gjort og nu følger Telenor også trop. Med de nye Fri+ abonnementer, behøver kunderne tænke på, hvor meget de taler, og hvor mange sms’er og mms’er de sender – der er nemlig fri tale og sms/mms inden for Danmarks grænser inkluderet i abonnementet. Prisen på abonnementet bestemmes udelukkende af, hvor stor en datapakke, kunden ønsker at få med.

”Med vores nye abonnementer er det slut med at bekymre sig om uforudsete mobilregninger. Kunderne kan bare tale løs og sende tonsvis af sms’er og mms’er, uden at det koster ekstra,” siger Mikkel Torsting, der er privatkundedirektør hos Telenor.

Tal fra Telenors netværk viser, at det mobile dataforbrug stiger til det 50-dobbelte, når en kunde skifter fra en traditionel mobiltelefon til en avanceret smartphone, og derfor skal det være trygt at bruge mobildata. De fire nye abonnementer er således udstyret med datapakker fra 1 til 20 GB (gigabyte). Hvis kunden er ved at løbe tør for data, får han eller hun direkte besked på telefonen. En tillægsdatapakke koster fra 9 kr. for 250 MB (0,25 GB).

Købet af ekstra data er ikke en nødvendighed for at kunne bruge data på telefonen: Hvis kunden har brugt hele sin datapakke og ikke ønsker at købe ekstra data, sker der blot det, at hastigheden på kundens dataforbindelse sættes ned resten af måneden – altså ingen uforudsete ekstraregninger.

Som noget nyt inkluderer Telenor også fra 3 til 12 måneders adgang til musiktjenesten WiMP i sine mobilabonnementer.

De nye mobilabonnementer giver adgang til ”NU”, som er Telenors stærkeste netværk nogensinde. Telenor åbnede i marts for Danmarks største 4G-netværk, der dækker 75 procent af befolkningen med lynhurtigt mobilt bredbånd. Og i maj gik Telenor i gang med at lægge sit 3G-netværk sammen med Telias, hvilket vil betyde forbedret tale- og datadækning over næsten hele Danmark. Når 3G-sammenlægningen er færdig, vil Telenor have Danmarks største 3G-netværk, der med sine 3.900 3G-master (mod 2.400 i dag) vil dække 99 procent af befolkningen med 3G.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job