Firefox er platform i Panasonics nye tv'er

De nye topmodeller i Panasonics tv-sortiment er udstyret med Firefox OS som styresystem. Alle har 4K-opløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var tv'erne der fyldte mest blandt Panasonics præsentationer på årets CES-messe. Som noget helt nyt vil flagskibsmodellerne være udstyret med Firefox OS som platform for hele smart-tv-delen.

Der er tale om tre nye topmodeller i premium-serien AX630, gigantserien X940 og Panasonics flagskibsserie AX900. Panasonic har designet TV-modellerne med inspiration fra indretningsarkitekter for at sikre et moderne, tidssvarende look.

AX630-serien har Dual Core Plus-billedprocessor, som giver høj lysstyrke samt enestående sort- og dybdeniveau. Den er udstyret med en super tynd ramme og fås i de tre forskellige skærmstørrelser 55-, 48- og 40-tommer.

Den nye europæiske X940-serie har 85-tommer 4K UHD skærm og et hurtigt panel.

AX900-modellens 55- og 65-tommer skærme er udviklet til tre primære formål:

1. Præcist, detaljerigt og dybt sortniveau – takket være Direct LED med Panasonics unikke full-array-local dimming-teknologi.

2. Naturtro farvegengivelse, som er kalibreret til korrekt visning ved enhver lysstyrke – takket være Panasonic Hollywood laboratorieteknologi, som for første gang anvendes i samme høje kvalitet i skærme til privatbrug i – hidtil har de kun været anvendt i filmbranchen.

3. Suverænt billede, som tilpasser sig det miljø, hvor det bliver vist – AX900 er den første TV-model i branchen, som specifikt forbinder videosignalbehandlingen til det omgivende lysniveau for at levere en billedkvalitet, der tilpasser sig lysforholdene i dit TV-rum.
4K-indhold i dag

Panasonics 4K UHD TV-modeller tilbyder den bredeste vifte af indgange for at sikre, at du har de optimale muligheder for at drage nytte af så meget 4K-indhold som muligt.

Både AX900, AX800, X940 og AX630 er udstyret med den nye 4K 60p-støttende HDMI-indgang, som er kompatibel med HDCP-protokollen (High-bandwidth Digital Content Protection 2.2 protocol). Det giver lynhurtige overførsler af 4K-materiale og gør det nemt at tilslutte 4K-kompatible setup-bokse og personlige computere. Derudover er der en særlig avanceret støtte til opskalering, som viser Full HD blu-ray-film og tv-serier i forbløffende god kvalitet.

Modellerne X940 og AX900 er udstyret med en særlig DisplayPort 1.2a-terminal, hvilket betyder, at gamere kan få det bedste ud af de nye pc-spil – de vil opleve en meget præcis detaljerigdom og høj skarphed. Skærmene er fremtidssikret, da de er udstyret med en H.265 (HEVC)-decoder, der kan læse 4K-indhold fra en lang række online-leverandører.

Panasonic arbejder tæt sammen med Netflix for at muliggøre 4K-streaming til lanceringsdatoen. AX900 vil også være kompatibel med Amazons kommende udvalg af film og tv-shows, herunder med Amazon Studios oprindelige tv-serier i Ultra HD-kvalitet.

Funktionerne inkluderer desuden 4K Photo Viewer, 4K Swipe & Share, 4K-videoafspildning fra USB, SD-kort eller online-kilder, 4K-webbrowser og Panasonics 4K-kanal.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S